SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Inauguracja czwartej edycji European Rover Challenge 2018
Największe, cieszące się zasłużoną renomą zawody w branży robotyczno-kosmicznej na świecie – tak w jednym zdaniu można opisać European Rover Challenge 2018, międzynarodowe zawody robotów marsjańskich. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się w dniach 14-16 września w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach.

W ciągu trzech dotychczasowych edycji European Rover Challenge zgromadziło ponad 70 000 odwiedzających i 700 zawodników z całego świata. Projekt zwycięskiej drużyny zostanie wybrany jako oficjalny łazik prestiżowej misji analogowej AMADEE-2020 (symulacja maksymalnie zbliżona do załogowej wyprawy na Marsa), organizowanej przez Austriackie Forum Kosmiczne na pustyni w Omanie w 2020 roku.

Łaziki marsjańskie doceniane przez polski rząd - Cieszy mnie, że polscy studenci konstruują tak dobre i nowatorskie łaziki – mówił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. - To kolejny dowód na to, że Polska może konkurować z najlepszymi w wyścigu na tworzenie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Liczymy na udział polskich naukowców i polskich firm w działaniach związanych z przyszłymi misjami kosmicznymi. Nie bójmy się podejmować najbardziej ambitnych wyzwań – dodał minister Gowin.

Zawody European Rover Challenge zostały umieszczone w Polskiej Strategii Kosmicznej pn. „źródła kreowania przyszłych specjalistów dla sektora kosmicznego”. Potencjał ERC dostrzegła także Polska Agencja Kosmiczna - zawody widnieją w Krajowym Priorytetowym Programie Kosmicznym.

Okazja do spotkania z wybitnymi postaciami astronautyki Drużyny biorące udział w konkursie pracują nad przygotowaniem w pełni funkcjonalnego robota marsjańskiego, budowanego na wzór stacjonującego na Marsie pojazdu Curiosity czy mającego się tam pojawić za dwa lata robota ExoMars.

Podczas finału zawodów, poza konstruktorami robotów z całego świata czy przedstawicielami agencji rządowych, będzie można spotkać wybitnego brytyjskiego astronautę Tima Peake, dowódcę misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) czy dr Roberta Zubrina, założyciela The Mars Society i autora koncepcji kolonizacji Marsa.

40 drużyn z sześciu kontynentów w finale konkursu W tegorocznym finale zawodów zmierzy się ze sobą 40 drużyn z sześciu kontynentów, w tym najwyższa jak dotychczas liczba uczestników z Europy. Polskę będą reprezentować drużyny z Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy, Politechniki Białostockiej, Politechniki Świętokrzyskiej, Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Łódzkiej, Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Politechniki Śląskiej, Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego.

W zawodach wezmą udział zawodnicy z uczelni zagranicznych, m.in. z University College w Londynie, Politechniki w Turynie, University of Stavanger w Norwegii, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Politechniki Ostrawskiej, Berlińskiego Uniwersytetu Technicznego, The University of New South Wales w Australii, Uniwersytetu w Toronto, Vidyapeetham w Indiach, Universidad Nacional, Ozyegin University w Turcji i wielu innych.

Konkurs odbywa się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Data dodania artykułu: 2018-09-08
Autor artykułu: mat prasowe MNiSzW
stat4u