SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wicepremier Beata Szydło w Gorzowie Wielkopolskim
Wiceprezes Rady Ministrów Beata Szydło przebywała z wizytą w Gorzowie Wielkopolskim. Wicepremier uczestniczyła w uroczystym posiedzeniu Senatu Akademii im. Jakuba z Paradyża z okazji 20-lecia uczelni. Ponadto wzięła udział w odsłonięciu pomnika płk. Witolda Pileckiego.

W posiedzeniu Senatu Akademii im. Jakuba z Paradyża z okazji 20-lecia uczelni wicepremier Beacie Szydło towarzyszyli m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak. Podczas uroczystości wicepremier Beata Szydło nawiązała do utworzenia Akademii im. Jakuba z Paradyża mówiąc, że bardzo się cieszy, iż udało się doprowadzić ten wielki dla Gorzowa i akademii projekt do końca. Wicepremier dodała, że po raz pierwszy była na uczelni w 2015 r.

– Wyróżnienie, które dzisiaj od państwa otrzymuję, jest dla mnie ogromnym zaszczytem, ale jest to wyróżnienie przede wszystkim oczywiście dla całego rządu, dla tych wszystkich, którzy przygotowali ten projekt oraz czuwali nad procesem legislacyjnym, doprowadzając tym samym do utworzenia Akademii im. Jakuba z Paradyża – podkreśliła wicepremier Szydło. – Bardzo serdecznie też dziękuję Państwu, bo ta determinacja i wola tego, by ta uczelnia nabrała właśnie takiego kształtu, to jest przede wszystkim Państwa zasługa i ciężka praca. Myślę, że tutaj nieprzeceniona jest rola Pani Rektor – dodała wicepremier.

Prace zmierzające do podniesienia statusu Uczelni prowadzone były na przestrzeni kilku lat. Do końca 2015 roku był realizowany plan działań upoważniający do złożenia wniosku o powołanie samodzielnej uczelni akademickiej. 13 maja 2016 roku w Sejmie została uchwalona ustawa o utworzeniu Akademii im. Jakuba z Paradyża. Uczelnia liczy 17 139 absolwentów i 2 2345 studentów.

Podczas uroczystości wicepremier Beata Szydło, odebrała najwyższe wyróżnienie uczelni „Złote Pióro Akademii”, za wkład włożony w powołanie akademii w Gorzowie Wielkopolskim. Statuetkę „Przyjaciela AJP” odebrali m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Następnie wicepremier wzięła udział w uroczystym odsłonięciu pomnika płk. Witolda Pileckiego. Pomnik znajduje się na skwerze przy Łaźni Miejskiej w Gorzowie Wielkopolskim. Widnieje na nim napis „Dobrowolny więzień Auschwitz, uczestnik wojny z Bolszewikami, żołnierz walczący z okupacją niemiecką i sowiecką, zamordowany przez komunistów, uznany za jednego z sześciu najodważniejszych ludzi II Wojny Światowej”.

– Płk. Witold Pilecki jest postacią, którą należy upamiętniać, o której należy mówić. Były takie lata w Polsce, wiele lat po wojnie, kiedy nie można było przypominać o rotmistrzu Pileckim oraz innych naszych bohaterach. A to są ludzie, którzy dla nas powinni być wzorem, bo to przecież dzięki nim dzisiaj możemy mówić, że Polska jest wolna i niepodległa. Szczególnie w stuleciu odzyskania niepodległości, w tym szczególnym roku, kiedy przypominamy sobie i historię Polski, i naszą drogę do niepodległości. Powinniśmy dbać o tę niepodległość, byśmy jej nigdy więcej nie utracili – pokreśliła w czasie przemówienie wicepremier Beata Szydło.

– Cześć i chwała bohaterom mówimy przypominając między innymi rotmistrza Pileckiego, wielkiego Polaka, wielkiego bohatera, który całym swoim życiem udowodnił co znaczy kochać Ojczyznę – dodała wicepremier dziękując jednocześnie inicjatorom powstania pomnika.

Wojewoda Władysław Dajczak podkreślił, że pomnik płk. Witolda Pileckiego ma wielkie znaczenie, szczególnie dla ludzi młodych. Wojewoda zaznaczył, że płk. Pilecki pokazał jak należy być Polakiem, co znaczy patriotyzm, dodając również, że dzięki takim ludziom dzisiaj żyjemy w wolnej Polsce.

Gospodarzem uroczystości był Prezes Stowarzyszenia Budowy Pomnika i Ochrony Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gorzowie Wielkopolskim Sebastian Pieńkowski.

Data dodania artykułu: 2018-09-18
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u