SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wspomnienie ofiar agresji Rosji sowieckiej na Polskę i Dzień Sybiraka
Od 14 lat, upamiętnieniu tragicznej rocznicy napaści Związku Sowieckiego na Polskę, towarzyszy wspomnienie losów osób, które padły ofiarą zsyłek na Syberię. Z tej okazji, wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oddał hołd wspominanym bohaterom, Złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą upamiętniającą ppor. Jana Bołbotta, a następnie kolejno pod pomnikami Nieznanego Żołnierza na pl. Litewskim, Matki Sybiraczki na pl. Dzieci z Pahiatua i Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej.

– 17 września to data niezwykle smutna i data, która ma nas uczyć tego, że nigdy nie możemy tolerować w przestrzeni publicznej jakichkolwiek odniesień, sympatii czy chwalenia wszystkich tych ideologii, które dziś nawiązują do tych zbrodniczych totalitaryzmów. Warto pamiętać, że zarówno narodowy socjalizm niemiecki, jak i komunizm bolszewicki, wyrosły z jednego korzenia marksistowskiego – podkreślił Przemysław Czarnek.

W ramach obchodów rocznicowych, w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej, z udziałem pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej odprawiona została uroczysta msza św. w intencji ofiar agresji Rosji sowieckiej, poległych na Kresach Wschodnich, zamordowanych w Katyniu, zmarłych na zesłaniu i w łagrach Sybiru.

– 17 września to też data, w której czcimy pamięć wszystkich naszych przodków i rodaków, poległych w czasie kampanii wrześniowej, obrony granic wschodnich w wojnie z Rosja sowiecką, wszystkich tych, którzy stracili życie na Syberii. Ale to również data, w której chcemy zawsze przypominać sobie co robić, aby to wszystko nigdy w przyszłości się nie powtórzyło – powiedział wojewoda Czarnek.

Data dodania artykułu: 2018-09-19
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u