SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Święto Plonów w Żywcu – było radośnie i kolorowo
16 września w Żywcu rolnicy podziękowali za plony. Było radośnie i kolorowo. Wydarzenie zorganizowane przez starostę żywieckiego oraz burmistrza Żywca okrasiły m.in. kulinarne specjały pań z Kół Gospodyń Wiejskich i muzyka zespołu „Baciary”. W Święcie Plonów uczestniczyli wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz wicewojewodowie Jan Chrząszcz i Piotr Kołodziejczyk.

Uroczystość podsumowania rocznego trudu rolników rozpoczęła się od tradycyjnego barwnego korowodu i mszy św. dziękczynnej, którą odprawił biskup senior Tadeusz Rakoczy. – Módlmy się za naszą Ojczyznę w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, aby wspierana opieką Matki Bożej i świętych patronów rozwijała się w pokoju i cieszyła wolnością – odczytał wojewoda Wieczorek fragment modlitwy podczas nabożeństwa. W amfiteatrze pod Grojcem wojewoda odczytał też list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników wydarzenia.

Wojewoda przypomniał, że zawsze rolnicy w sytuacjach kryzysowych mogą liczyć na rząd, który pracuje nad kolejnymi programami wspierania rolnictwa. – Rozwój państwa musi być solidarny, nie może dotyczyć wyłącznie aglomeracji, ale także małych miasteczek i wsi, na tym polega strategia zrównoważonego rozwoju – podkreślał. Wojewoda przypomniał też, że polska wieś to część naszej narodowej wspólnoty, która nie zawsze była traktowana solidarnie.

Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, a upominki jego laureatom wręczył wojewoda Wieczorek. Wczoraj w Żywcu można było skosztować pysznych potraw przygotowanych przez niezawodne Koła Gospodyń Wiejskich podczas Przeglądu Potraw Regionalnych pn. „Próbowacka Jodła Beskidzkiego”. W ramach Święta Miodu rozstrzygnięto również "Konkurs na Pasiekę Roku 2018", a pszczelarze zaprezentowali także swoje słodkie i zdrowe wyroby. Była strawa dla ciała, ale też i dla ducha, bowiem każda z gmin biorących udział w imprezie przedstawiła wybraną przez siebie tradycyjną regionalną czynność np. stare zapomniane już prace gospodarcze. Równocześnie na scenie odbywały się prezentacje artystyczne oraz występy zespołów, a także kiermasz sztuki ludowej czy inicjatywy lokalnych stowarzyszeń. Wystąpiły także: Miejska Orkiestra Dęta Miasta Żywca, Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska-Białej oraz Zespół Regionalny Haśnik z Żabnicy.

Patronat nad wydarzeniem objął wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Partnerem strategicznym był Tauron Polska Energia SA.

Data dodania artykułu: 2018-09-19
Autor artykułu: Śląski UW
stat4u