SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Zagrożone 80 mln euro u Marszałka. Megainwestycja w Lubartowie
Czwartkowa wizyta ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego rozpoczęła się od briefingu na Placu Teatralnym w Lublinie, w którym udział wzięli również m.in. wojewoda lubelski Przemysław Czarnek i wicemarszałek sejmu Beata Mazurek. Minister wyraził swoje zaniepokojenie w związku z tym, że Lubelszczyźnie grozi utrata nawet 80 mln euro z unijnych dotacji.

Nasze dane na koniec sierpnia tego roku pokazują, że zagrożonych niewykorzystaniem w ramach tzw. „zasady n+3”, jest aż 35mln euro i to jest swego rodzaju taki miecz Demoklesa który wisi nad regionem. Jeżeli dany region nie osiągnie tego poziomu do końca tego roku, to te pieniądze niestety bezpowrotnie przepadają. (…) staramy się obudzić wszystkie te regiony i tych marszałków którzy mają takie zagrożone środki. Jest jeszcze czas, natomiast nie zostało go wiele.

Beata Mazurek zapowiedziała że zażąda wyjaśnień w tej sprawie od marszałka lubelskiego Sławomira Sosnowskiego.

Ponadto minister wraz z wojewodą zagościli na otwarciu nowo zmodernizowanej oczyszczalni ścieków Lubartowie. Wspólne przecięcie wstęgi było sfinalizowaniem inwestycji, o wartości 58 mln zł – jak dotąd największej w historii miasta.

Ta inwestycja była potrzebna. Modernizacja była wymagana. (…) Bardzo nam zależy na tym, by rozwijały się nie tylko stolice województw, ale również nasze małe ojczyzny. – podkreślił minister Kwieciński

Przemysław Czarnek miał przy tym okazję wypowiedzieć się na temat planowanej modernizacji ul. Lubelskiej w Lubartowie:

Projekt ulica lubelska złożony przez pana burmistrza jest na 5. miejscu listy rezerwowej ostatniego programu, w którym mieliśmy 38 mln zł. Ponieważ finansowanie z programu Funduszu Dróg Samorządowych jest bardzo zbliżone, mogę już dzisiaj powiedzieć, że projekty z list rezerwowych będą akceptowane w pierwszej kolejności z tych nowych środków z Funduszu Dróg Samorządowych, a zatem dziś już możemy stwierdzić że jeżeli tylko pan burmiostzr zechce po otwarciu naboru (…) złożyć ten projekt ponownie, to ul. Lubelska w Lubartowie jest tak zaprojektowana, że na pewno uzyska finansowanie w przyszłym roku z tycz blisko 400 mln zł które średnio szacowane są na woj. lubelskie na 2019 rok.

Data dodania artykułu: 2018-09-24
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u