SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Budapeszt: odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego z udziałem Marszałka Sejmu
Wydarzenie odbyło się w środę, 26 września w stolicy Węgier. Oprócz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego László Kövéra, uczestniczyli w nim przedstawiciele Polonii, władz lokalnych oraz polscy parlamentarzyści i reprezentanci Kancelarii Sejmu.

Józef Piłsudski był wielkim zwolennikiem ścisłej współpracy polsko-węgierskiej. Z ówczesnymi politykami węgierskimi łączyła go wspólnota wartości takich jak własne, silne państwo, suwerenność i niepodległość - powiedział w trakcie uroczystości Marek Kuchciński. W swoim wystąpieniu Marszałek Sejmu podkreślił także znaczenie pomocy udzielonej Polsce przez Węgry podczas wojny z bolszewikami w 1920 r. Wówczas państwo węgierskie przekazało armii Józefa Piłsudskiego zapasy amunicji i sprzętu. W ocenie historyków to wsparcie było kluczowe dla powodzenia działań wojennych Polski. - Można powiedzieć, że Węgry były sprzymierzeńcem Polski i razem walczyliśmy pod Warszawą z bolszewikami. Razem broniliśmy pod Warszawą całej Europy. Podobnie jak w połowie XIX wieku polscy ochotnicy wspierali Węgrów w walce z najeźdźcą podczas węgierskiej Wiosny Ludów - ocenił marszałek Kuchciński.

Uroczystość w XII dzielnicy rozpoczęło wykonanie hymnów Polski i Węgier przez chór św. Eframa. Gości przywitał burmistrz dzielnicy, Zoltán Pokorni. W wydarzeniu uczestniczył również ambasador Polski na Węgrzech i jednocześnie pomysłodawca inicjatywy Jerzy Snopek. - Józef Piłsudski podejmował najtrudniejsze, niekiedy kontrowersyjne decyzje polityczne, ale zawsze przyświecał mu jeden cel: dobro Rzeczpospolitej. Był głęboko przeświadczony o fundamentalnym znaczeniu tradycji i szacunku dla własnej historii jako rękojmi tożsamości i godności narodowej - przypomniał Jerzy Snopek. Z kolei przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövér zwracał uwagę na wspólnotę losów obu narodów. - Niech Bóg zachowa Węgrów i Polaków w przyjaźni. Niech błogosławi pamięci Józefa Piłsudskiego i podobnych do niego patriotów. Niech da nam siłę do ochrony wolnych i samostanowiących państw polskiego i węgierskiego w nadchodzącym stuleciu - powiedział szef węgierskiego Parlamentu.

Autorem budapesztańskiego popiersia jest Michał Wiśnios, którego inne rzeźby Marszałka Piłsudskiego można oglądać m. in w Morawicy pod Krakowem. W podróży do stolicy Węgier Marszałkowi Sejmu towarzyszyli posłowie: Małgorzata Gosiewska i Tomasz Rzymkowski oraz zastępca szefa Kancelarii Sejmu Adam Podgórski.

Wcześniej, przed uroczystością odsłonięcia popiersia, marszałek Kuchciński udał się do siedziby Parlamentu gdzie wraz z przewodniczącym Kövérem udzielili wywiadu węgierskiej telewizji informacyjnej M1. Politycy mówili o przyjaźni polsko-węgierskiej, współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Unii Europejskiej. Również w Parlamencie odbyła się konferencja prasowa marszałka Kuchcińskiego dla licznie zgromadzonych przedstawicieli polskich mediów. Po wizycie w siedzibie Zgromadzenia Narodowego Marszałek Sejmu odwiedził najstarszą halę targową w Budapeszcie. Odbywają się w niej Narodowe Dni Polskie, zorganizowane już po raz trzeci przez Ogólnokrajowy Samorząd Polski na Węgrzech.

Data dodania artykułu: 2018-10-02
Autor artykułu: sejm.pl
stat4u