SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Piotrków Trybunalski: obchody 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolite
Chcemy godnie upamiętnić narodziny Sejmu w czasach Jagiellonów. Podkreślamy w ten sposób ścisły związek z wartościami nadal tworzącymi fundamenty polskiej polityki. Z ideą sprawiedliwości społecznej i rządów prawa mając świadomość, że jesteśmy spadkobiercami tej wielkiej kilkusetletniej tradycji - powiedział w piątek w Piotrkowie Trybunalskim marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

To właśnie w tym mieście 550 lat temu, 9 października 1468 r., reprezentanci szlacheccy po raz pierwszy obradowali na sejmie walnym koronnym oddzielnie, jako osobna izba poselska. Ta data uznawana jest za początek polskiego parlamentaryzmu.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Jakuba. Zebrani modlili się pod obrazem Matki Bożej Trybunalskiej, patronki parlamentarzystów. - Ta rocznica to 550-lat tradycji schodzenia się razem, twórczego myślenia o dobru wszystkich. To wielkie dziedzictwo. Mamy prawo do chluby - podkreślił w homilii metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Kolejnym punktem obchodów było odsłonięcie na Placu Zamkowym pamiątkowej tablicy upamiętniającej 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Na obelisku umieszczono napis: "1468-2018. Salus Rei Publicae Suprema Lex - Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem". - W ten sposób sejm piotrkowski w 1468 r. stał się ważnym etapem na drodze budowania i umacniania parlamentaryzmu Rzeczypospolitej - ocenił w wystąpieniu Marszałek Sejmu. W uroczystościach wzięła udział również wicemarszałek Senatu Maria Koc, która odczytała list w imieniu marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. "Istotą parlamentaryzmu jest reprezentacja umożliwiająca podejmowanie decyzji w imieniu innych obywateli przez członków ciała ustawodawczego. My współcześni posłowie i senatorowie czujemy się dziedzicami 550-letniej spuścizny polskiego parlamentaryzmu i naszym dążeniem jest prowadzenie spraw państwowych z jak największą dbałością o dobro wspólne" - napisał w korespondencji Marszałek Senatu.

Następnie marszałek Kuchciński otworzył w piotrkowskim muzeum wystawę poświęconą historii polskiego parlamentaryzmu, a także wziął udział w konferencji naukowej w Centrum Idei Ku Demokracji pt. "Od Piotrkowa do Warszawy - 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej". - Konferencje naukowe organizowane przez Sejm z okazji jubileuszu 550-lecia Parlamentaryzmu mają cel żeby nie tylko rozpropagować tę ważną rocznicę, ale też żeby pokazać wyjątkowość tego wydarzenia, które wpłynęło na naszą tożsamość narodową oraz na umiłowanie wolności - zaznaczył Marek Kuchciński.

W uroczystościach w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Sejmu na czele z szefem Kancelarii Agnieszką Kaczmarską, a także posłowie i senatorowie oraz władze miasta i samorządowcy.

Data dodania artykułu: 2018-10-09
Autor artykułu: sejm.pl
stat4u