SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski
Dziś złożono akt erekcyjny, wbudowano kamień węgielny oraz kapsułę czasu do mobilnego bloku betonowego pod Muzeum Historii Polski. W uroczystości wziął udział Mateusz Morawiecki, Premier RP, Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński oraz Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera.

–To miejsce jest świadectwem, że Polska nie dała oderwać się od tradycji Zachodu i tradycji wolnościowych. Bardzo się cieszę, że zaczniemy opowiadać naszą wspaniałą historię – powiedział Premier Mateusz Morawiecki w okolicznościowym przemówieniu.

– Marszałek Józef Piłsudski mówił, że ten, kto nie szanuje swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości i prawa do przyszłości. To bardzo mocne słowa, ale myślę, że wszyscy Polacy muszą sobie z nich zdać sprawę i muszą pokazywać, jak wielką wartością jest nasza historia – dodał.

– Liczę na to, że cały kompleks placówek w Parku Niepodległości, powstającym na Cytadeli Warszawskiej – także mające tu przenieść się Muzea Wojska Polskiego i Katyńskie oraz kontynuujące działalność Muzeum X Pawilonu – będzie przyciągać uwagę Polaków i odwiedzających nasz kraj gości, przedstawiając dzieje ojczyste w całym ich bogactwie i pięknie, bohaterstwie i dramatyczności – napisał Prezydent RP z okazji uroczystości podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Historii Polski. List skierowany do zebranych odczytał Minister Wojciech Kolarski.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił, że powstanie Muzeum Historii Polski będzie wywiązaniem się z obowiązku pamięci wobec poprzednich pokoleń.

– Podpisując dzisiaj akt erekcyjny, nikt z nas nie ma najmniejszej wątpliwości, że Polska na takie muzeum zasługuje. Budując je, wywiązujemy się z obowiązku pamięci – stwierdził Minister Piotr Gliński.

Muzeum Historii Polski będzie jedną z najnowocześniejszych placówek powstających obecnie w Polsce i Europie. Znajdzie się tam wystawa stała o powierzchni 7 tys. m2, czyli największa ekspozycja historyczna w Polsce. Zaplanowano też wystawy czasowe, centrum edukacyjne, a także wielofunkcyjne centrum konferencyjne z audytorium i salą kinowo-teatralną. Przewiduje się, że muzeum będzie odwiedzane przez co najmniej pół miliona gości rocznie.

Muzeum powstanie na terenie Cytadeli Warszawskiej, gdzie wraz z Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskim będzie tworzyło wielki kompleks muzealny. Na ponad 30 ha przestrzeni zaplanowano także miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców. Otwarcie wystawy stałej MHP planowane jest w 2021 r. Gmach MHP będzie mieścić się na terenie Cytadeli Warszawskiej (tzw. park Niepodległości). Znajdą się tam też istniejące już Muzeum X Pawilonu i Muzeum Katyńskie, budowana jest tam także nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego.

Na początku lipca br. na Cytadeli Warszawskiej Wojewoda Mazowiecki, Zdzisław Sipiera wziął udział w symbolicznym „wbiciu pierwszej łopaty” w miejscu budowy muzeum.

Data dodania artykułu: 2018-10-12
Autor artykułu: Mazowiecki UW
stat4u