SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,71. inauguracja w Seminarium Duchownym
W zielonogórsko-gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu już po raz 71. zainaugurowano nowy rok akademicki. Przygotowanie do kapłaństwa rozpoczęło pięciu alumnów I roku. Po uroczystym nabożeństwie celebrowanym przez Biskupa Tadeusza Lityńskiego rozpoczęła się akademia inauguracyjna, w trakcie której immatrykulowano alumnów I roku. Wojewoda Lubuski zwrócił się do gości uroczystości oraz całej społeczności akademickiej Diecezjalnego Seminarium Duchownego:

Żyjemy w bardzo skomplikowanym świecie, który wymaga nowych sposobów ewangelizacji i dotarcia do ludzi. Tę potrzebę widać szczególnie w tym jak bardzo zagubieni bywają młodzi. Oni szczególnie potrzebują wskazania drogi, oczekując jednocześnie, że pokaże się im Jezusa, a nie tylko o nim opowie. Tego czynu może dokonać jedynie kapłan, który osobiście doświadczył Boga, dlatego chciałbym życzyć seminarium i alumnom by wykorzystali ten czas tak aby, po opuszczeniu tych murów, mogli pokazać młodym ludziom Jezusa – mówił Wojewoda Lubuski.

- Papież Franciszek powtarza często, że „młodzi są nadzieją kościoła”. Jeśli wszyscy młodzi ludzie są tą nadzieją to osoby, które decydują się zostać kapłanami stają się nią po wielokroć – dodał wojewoda.

Seminarium duchowne w Paradyżu jest najstarszą wyższą uczelnią na Ziemi Lubuskiej. Utworzono je w 1947 r. decyzją ks. Edmunda Nowickiego, ówczesnego administratora apostolskiego w Gorzowie Wlkp. Pierwotnie siedzibą seminarium był Gorzów Wielkopolski. Po zagarnięciu budynków seminaryjnych w Gorzowie Wielkopolskim przez władze komunistyczne uczelnia została przeniesiona do Paradyża. Mieści się w zabytkowym i starannie odnowionym klasztorze cysterskim, którego historia sięga XIII wieku.

Data dodania artykułu: 2018-10-15
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u