SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Ławki Niepodległości na Opolszczyźnie!
Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs ofert na budowę Ławek Niepodległości. Multimedialna Ławka Niepodległości stanie w każdym województwie. W województwie opolskim staną one w trzech gminach.

Gmina Olesno, Nysa oraz Pawłowiczki otrzymają dotację oraz gotowy projekt na budowę multimedialnej ławki. MON w ten sposób chce wspólnie uczcić pamięć patriotów, dowódców i żołnierzy.

Program budowy Ławek Niepodległości – to odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcą upamiętnić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. Ogromna liczba zgłoszeń samorządów jest dowodem przywiązania do tradycji i szacunku dla wojska oraz historii naszej Ojczyzny. Do MON wpłynęły 262 oferty. Przyznano dotacje na budowę 143 Ławek Niepodległości.

Samorządy planują postawić Ławki Niepodległości w miejscach najczęściej odwiedzanych przez mieszkańców, na rynkach, bulwarach, w parkach i w miejscach pamięci związanych z ważnym wydarzeniem historycznym. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady i nagrań na temat najważniejszych wydarzeń, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a także historii lokalnej społeczności z tych czasów.

Ławki Niepodległości powinny powstać do końca 2018 r. Ale na tym nie koniec, ponieważ – jak deklaruje ministerstwo, jest także możliwość, aby otrzymać bezpłatną licencję na wykorzystanie projektu. Mogą to zrobić inne podmioty – instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne lub prawe, jak również kościelna osoba prawna.

Data dodania artykułu: 2018-10-15
Autor artykułu: Opolski UW
stat4u