SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych po raz pierwszy w Lublinie
W związku z ustanowieniem Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oddał hołd niezłomnym duchownym składając kwiaty i zapalając znicze pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę, usytuowaną na ścianie kościoła św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9 w Lublinie.

Wieńce złożyli też m.in. poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, lubelski kurator oświaty Teresa Misiuk oraz lubelski wicekurator oświaty Eugeniusz Pelak.

***

Datę 19 października na ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Duchownych Niezłomnych wybrano ze względu na przypadającą w tym dniu rocznicę porwania błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa PRL, do którego doszło 19 października 1984 roku. Jak napisano w uzasadnieniu projektu ustawy przyjętej przez Sejm RP 4 października 2018 r.: „ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Kapłanów Niezłomnych jest wyrazem hołdu dla kapłanów, którzy swoją postawą dawali wyraz swojej wierze w Jezusa Chrystusa, ale też męstwu i niezłomnej postawie patriotycznej oraz niejednokrotnie przelewali krew w obronie swej chrześcijańskiej Ojczyzny – Polski”.

"W okresie, gdy Polska utraciła wolność i zniknęła z map Europy, to duchowni często byli depozytariuszami utraconej państwowości i wychowywali do wolności poszczególne pokolenia. Mówili bowiem zarówno o wolności wewnętrznej – osobistej, jak i społecznej oraz politycznej" - wskazano w uzasadnieniu, przypominając, że duchowni podczas zaborów nie tylko angażowali się w walkę o polskość na gruncie społecznym, kulturowym i publicystycznym, ale też stawali do walki z bronią w ręku. "Warto tu wspomnieć postaci św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i ks. Stanisława Brzóski, które niejako reprezentują obie przywołane wyżej postawy"- dodano w uzasadnieniu ustawy.

Data dodania artykułu: 2018-10-22
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u