SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Serce doleciało do potrzebującego
Gdyńscy lotnicy z sercem na dłoni i na… pokładzie – w poniedziałkowe popołudnie z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego wprost do warszawskiego Anina poleciało serce przygotowane do przeszczepu. Po około godzinie udało się przetransportować organ, który uratował życie pacjentowi czekającemu na transplantację!

Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że gdyńscy lotnicy przyczynili się do uratowania życia pacjenta, który przebywa w Klinice Kardiochirurgii i Transplantologii w Aninie. Załoga samolotu transportowo-desantowego M28B z Babich Dołów w poniedziałek otrzymała wyjątkowe zadanie – procedurę transportu organu przeznaczonego do przeszczepu.

Z jednego z trójmiejskich szpitali zespół transplantologów pobrał serce, na które czekał w stolicy pacjent skierowany do przeszczepu. Nad ranem przygotowywanie transportu rozpoczęła Dyżurna Służba Operacyjna Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Dokładnie o godzinie 15:06 z płyty w Babich Dołach poderwał się samolot „Bryza” pod dowództwem por. pil. Kamila Bajszczaka.

Dotarcie na miejsce, do warszawskiego lotniska na Okęciu zajęło załodze jedynie godzinę i trzynaście minut. Stamtąd medycy przewieźli organ bezpośrednio do kliniki w Aninie, a samolot wrócił na Babie Doły już o 18:29.

Jak informuje jednocześnie Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej, to już szósta akcja transportu organów do przeszczepu w której uczestniczyli w tym roku gdyńscy lotnicy.

Data dodania artykułu: 2018-10-28
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u