SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,74. rocznica zsyłek na Syberię
W Chmielowie koło Parczewa odbyły się obchody upamiętniające wywiezienie mieszkańców gminy Dębowa Kłoda do łagrów sowieckich. By uczcić pamięć ofiar, w 74. rocznicę wydarzeń, na uroczystości przybył wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz senator RP Grzegorz Bierecki.

W chmielowskiej kaplicy została odprawiona msza święta w intencji wszystkich wywiezionych z terenu gminy, w szczególności żołnierzy Armii Krajowej oraz wszystkich tych, którzy oprócz domu i ojczyzny stracili życie.

Obchody rocznicowe zostały połączone z uroczystym przekazaniem OSP Chmielów nowego wozu strażacko-gaśniczego. Nowoczesna jednostka zapewni mieszkańcom gminy większe bezpieczeństwo.

Wicewojewoda w swoim wystąpieniu nawiązał do trudnej przeszłości, z którą musieli zmierzyć się nasi rodacy ponad siedemdziesiąt lat temu.

Podczas przekazywania nowego pojazdu chmielowskim strażakom wicewojewoda powiedział ‑ Chciałbym bardzo serdecznie podziękować senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej Grzegorzowi Biereckiemu, ponieważ to między innymi za jego sprawą możemy podziwiać ten piękny wóz strażacki w państwa miejscowości. Dziękuję również lubelskiemu komendantowi wojewódzkiemu PSP Grzegorzowi Alinowskiemu, gdyż dzięki jego zaangażowaniu mogliśmy pozyskać nowy wóz. Dziękuję również Radosławowi Kozakowi, wójtowi gminy Dębowa Kłoda, który uparcie dążył do tego, by doposażyć jednostkę oraz by mieszkańcy gminy mogli czuć się bezpiecznie we własnych domach. Drodzy państwo gratuluję wszystkim tego wspaniałego wozu bojowego i wbrew temu co zaleca przepis, życzę aby na tym samochodzie osiadł jak najgrubszy kurz oraz by nie było konieczności z niego korzystać.

Wicewojewoda Gmitruczuk na ręce wójta gminy przekazał biało-czerwoną flagę, którą otrzymał od premiera Rzeczypospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego. Stanowi ona symbol bliski sercom wszystkich Polaków i łączy naszych rodaków od rzeki Bug po Odrę, od Bałtyku po Tatry.

Uroczystego charakteru rocznicy nadał udział licznie zgromadzonych pocztów sztandarowych.

Data dodania artykułu: 2018-10-30
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u