SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Jasna Góra. Uroczystości z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości.
Na jasnogórskich błoniach w niedzielę 4 listopada świętowano jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości. Odczytano list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, w którym podkreślił: "Odrodzoną Ojczyznę zawdzięczamy nie tylko jednemu pokoleniu, lecz wszystkim, którzy w powstańczych zrywach walczyli o Nią. Jest Ona również wielkim dziełem naszych rodaków zaangażowanych w zachowanie i krzewienie polskiej tradycji oraz bliskich naszemu sercu wartości. Ogromny udział w pielęgnowaniu polskości miał Kościół Katolicki i jego ostoja - Jasna Góra".

Jak ocenił w korespondencji Marek Kuchciński, uroczystościom jubileuszowym powinna towarzyszyć duma z przeszłości, ale także "poczucie duchowej i narodowej wspólnoty". "Pragnę w symboliczny sposób włączyć się do modlitwy i podziękować Matce Boskiej Częstochowskiej za wszelkie łaski, jakie Najjaśniejsza Rzeczypospolita otrzymała za Jej wstawiennictwem, za największy dar - wolną, demokratyczną Polskę" - napisał marszałek Kuchciński.

Obchody na Jasnej Górze zorganizowano w stulecie wydarzeń z 4 listopada 1918 roku. Wtedy to polscy żołnierze z 2. Pułku Piechoty zastąpili w sanktuarium austro-węgierski posterunek. Wkrótce potem nad klasztorem powieszono polskie flagi.

Prezydent Andrzej Duda podarował sanktuarium 100-metrową flagę biało-czerwoną, która została zawieszona na wieży jasnogórskiego klasztoru w Częstochowie.

Data dodania artykułu: 2018-11-06
Autor artykułu: sejm.pl
stat4u