SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Konferencja przed Narodowym Świętem Niepodległości
Już tylko kilka dnia zostało do wojewódzkich uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wielkopolan zachęcali do wspólnego świętowania wojewoda Zbigniew Hoffmann, dyrektor TVP3 Poznań Agata Ławniczak oraz prezes zarządu Enea S.A. Mirosław Kowalik. Specjalnym gościem dzisiejszej konferencji prasowej była Katarzyna Czarnul-Prauzińska - wnuczka Leona Prauzińskiego, bohatera udostępnionego właśnie filmu "Powstaniec-artysta".

Tegoroczne wojewódzkie uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji Ojczyzny w poznańskiej Farze. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą na Plac Wolności, gdzie o 12:00 rozpoczną się główne obchody - „Piknik historyczny 1918-2018” (PROGRAM UROCZYSTOŚCI). Jedną z głównych atrakcji będzie multimedialna prezentacja „Wielkopolska wiktoria”, wyświetlona na gmachu Arkadii przy Placu Wolności. Mapping został stworzony specjalnie na rocznicowe obchody i dopasowany do pamiętającej czasy Powstania Wielkopolskiego architektury Placu Wolności. Wydarzenie będzie można oglądać na żywo na antenie TVP3 Poznań. Partnerem multimedialnego widowiska z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Poznaniu jest Enea.

Już w piątek w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim otwarta zostanie wystawa "Niepodległość" Marii Romany Gierczyńskiej a przed budynkiem od strony al. Niepodległości stanie ekspozycja "Ojcowie niepodległości".

Podczas konferencji przedstawiono też dostępny od dziś film o Leonie Prauzińskim - powstańcu, który w swoich obrazach utrwalił sceny z Powstania Wielkopolskiego. Wojewoda wraz ze współorganizatorami zaprosił do włączenia się w uroczystości i wspólnego świętowania wyjątkowej, setnej rocznicy.

Data dodania artykułu: 2018-11-08
Autor artykułu: Wielkopolski UW
stat4u