SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Warto być Polakiem. Wielki finał konkursu Kuriera Lubelskiego
Cieszę się, że jest pełna sala młodych ludzi, którzy przystępują do testu, który ma ogromne znaczenie w stulecie odzyskania niepodległości. Dziękuję wszystkim organizatorom. Konkurs ma doskonałą nazwę „Warto być Polakiem”. To jest teza, to nie jest pytanie. Cieszę się, że tak tłumnie przystąpiliście, bo to oznacza, że jesteście przekonani wewnętrznie, że warto być Polakiem. To jest tak naturalne, tak normlane, dokładnie tak, jak nasze nazwiska, które nosimy. Tylko straszne doświadczenia życiowe mogłyby sprawić, że ktoś mógłby się wstydzić tego, kim jest – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas rozpoczęcia konkursu Kuriera Lubelskiego z okazji jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości „Warto być Polakiem”, w którym wzięli udział najlepsi uczniowie z pierwszego etapu w szkołach.

Celem konkursu jest budzenie zainteresowań dorobkiem minionych pokoleń, oraz rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów, a także popularyzowanie tematyki historycznej, a w szczególności związanej z okresem walki oraz odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego rodzaju testy służą podnoszeniu poziomu wiedzy historycznej, pogłębianiu i umacnianiu postawy patriotyzmu, jak i również uświadamianiu młodzieży, że znajomość historii pozwala lepiej zrozumieć współczesny świat.

– Warto być Polakiem, to znaczy warto mieszkać w swoim domu, warto o swój dom dbać, o swoje środowisko, o rodzinę, po to, żeby móc się rozwijać. Dlatego warto być Polakiem, czyli być członkiem tej rodziny, która od 1052 lat konsekwentnie dąży do tego, ażeby każdy członek tej społeczności, która nazywa się społecznością polską i narodem polskim, mógł rozwijać swoje talenty, swoje potencjały, bo na tym polega budowa dobra wspólnego, na wewnętrznym, osobowym rozwoju każdego człowieka – podkreślił wojewoda.

Wojewoda podkreślił również wagę świadomości przynależności do konkretnej wspólnoty narodowej. - Warto być Polakiem to jest również teza, która wynika z tego, że my jesteśmy dumni z naszej historii, z naszych dokonań ponad 10 wieków, z naszych przodków i bohaterów i nikt nam tej dumy nie jest w stanie odebrać, zdeprecjonować. Nie ma nic złego w tym, że jesteśmy polskimi patriotami. Na tym polega również patriotyzm Europejczyka. Patriotyzm świadomego, w pełni rozwiniętego Europejczyka polega na tym, że jest dumny z tego, kim jest. Bycie częścią Unii Europejskiej nie oznacza pozostawienia gdzieś na boku swojego patriotyzmu, swojej dumy, swojej miłości do ojczyzny. Kto pozostawia miłość do swojej ojczyzny gdzieś na boku i ją deprecjonuje ten nigdy nie będzie dobrym Europejczykiem i nie prowadzi do rozwoju Unii Europejskiej tylko do zagłady Unii Europejskiej. Miejcie tę świadomość, powtarzając sobie tę tezę i tę prawdę, że warto być Polakiem – zakończył wojewoda.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem wojewoda lubelskiego i był adresowany do uczniów ze szkół z terenu województwa lubelskiego w trzech kategoriach:uczniów klas od 4 do 8 szkół podstawowych; uczniów 3 klas gimnazjum oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Do testów przystąpiło ponad tysiąc uczniów z całej Lubelszczyzny.

Data dodania artykułu: 2018-11-08
Autor artykułu: Lubelski UW
stat4u