SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,PESA Bydgoszcz zmodernizuje kolejne 82 pojazdy dla PKP IC
PKP Intercity rozszerza trzy umowy na modernizację 163 wagonów podpisane w 2018 z PESA Bydgoszcz. Przewoźnik zamawia modernizację kolejnych 82 pojazdów. Do PKP IC trafi aż 245 komfortowych wagonów. Wartość całego zamówienia to ponad 1 mld zł. Umowa jest elementem największego w historii PKP IC programu inwestycyjnego wartego 7 mld zł.

Pierwsza z podpisanych umów zawartych między PKP Intercity i PESA Bydgoszcz obejmuje modernizację 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42 wagony, które będą kursować jako bezprzedziałowe 2 klasy. Po skorzystaniu z prawa opcji wartość tego zamówienia wzrasta z 312 mln zł brutto do 470 mln zł brutto. Przedmiotem drugiej umowy jest modernizacja 40 wagonów, z opcją na dodatkowych 20 pojazdów, które będą kursować jako wagony 1 i 2 klasy. Dotychczasowa wartość zamówienia to 166 mln zł brutto, po jego zwiększeniu – będzie to 248 mln zł brutto. Trzecia umowa dotyczy modernizacji 40 wagonów COMBI, z opcją na dodatkowe 20. Po zwiększeniu zamówienia przez PKP Intercity jego wartość wzrosła z 208 mln zł brutto do 311 mln zł brutto. Po skorzystaniu z prawa opcji łączna wartość planowanych inwestycji wynosi prawie 1,03 mld zł brutto i obejmie 245 wagonów.

W podpisaniu umowy na modernizację wagonów w PESA Bydgoszcz uczestniczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który nie krył radości z kolejnej inwestycji w bydgoskim przedsiębiorstwie.

Serdecznie gratuluję firmie PESA, która uzyskała tak duże i znaczące zamówienie. Jak wspomniał pan Minister to miliard złotych. Gratuluję firmie PKP Intercity zlecenia firmie PESA tego ważnego zadania. Dla województwa kujawsko-pomorskiego PESA ma bardzo duże znaczenie, ponieważ daje zatrudnienie dla 4200 pracowników, a 7-8 tysięcy pracowników to Ci, którzy są zatrudnieni przez ich podwykonawców. To pokazuje jak wielkie znaczenie dla naszego regionu ma ta firma- mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

PKP Intercity inwestuje w komfort pasażerów

Zmodernizowane wagony będą wyposażone w klimatyzację, wygodne fotele, gniazdka elektryczne oraz bezprzewodowy internet. Modernizacja wagonów obejmie również monitoring, wzmacniacze sygnału GSM/LTE oraz toalety z zamkniętym układem. Z myślą o komforcie podróży pojazdy zostaną wyciszone. Numery foteli zostaną oznaczone alfabetem Braille`a, a wagony COMBI będą dodatkowo posiadać miejsca dla osób niepełnosprawnych. Będą one dopasowane także do przewozu rowerów oraz wyposażone w przedziały rodzinne i maszyny vendingowe.

PKP Intercity konsekwentnie realizuje największy w historii spółki program inwestycyjny „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji”. Efektem tego będzie znaczące podniesienie komfortu podróży, co jeszcze mocniej przyczyni się do renesansu polskiej kolei – podkreśla Andrzej Bittel, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Zgodnie z zawartymi umowami, producent zobowiązany jest do realizacji zamówienia w okresie 30 miesięcy od podpisania umów. Natomiast kolejne 18 miesięcy obejmuje przeglądy wagonów na trzecim poziomie utrzymania.

Realizowane przez nas inwestycje w ramach wartej 7 mld zł strategii taborowej mają na celu zapewnienie pasażerom coraz wyższego komfortu podróżowania. Rozszerzenie trzech umów zawartych w tym roku z PESA Bydgoszcz oznacza, że nasi pasażerowie będą mogli skorzystać z łącznie aż 245 dodatkowych nowoczesnych i komfortowych wagonów. To ogromna liczba, te wagony będą mogły obsłużyć kilkadziesiąt pociągów – przekonuje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Odnowione składy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok), Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok), Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście) Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/ (Gorzów Wlkp.) Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra Bardzo nas cieszy, że PKP Intercity postanowiło skorzystać z prawa opcji i zmodernizować więcej wagonów. To bardzo dobra wiadomość dla spółki, mówimy przecież o ogromnym zamówieniu na blisko ćwierć tysiąca wagonów. Jest to także świetna informacja dla pasażerów, ponieważ będą mogli oni podróżować w komfortowych warunkach – mówi Andrzej Juszczyński, Wiceprezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A.

Modernizacja w sumie 245 wagonów przez PESA Bydgoszcz realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 dla projektów Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A. (P1) i Przyspieszamy komfortowo – unowocześnianie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A. (P2). PKP Intercity podpisało umowy na realizację tych projektów z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w kwietniu 2018 roku (P1) i w czerwcu 2018 roku (P2). Pozyskane środki w kwocie 654 mln zł są elementem największego programu inwestycyjnego w historii spółki PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji, którego celem jest m.in. zakup i modernizacja taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe PKP Intercity przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.

Szczegóły umów z PESA Bydgoszcz S.A.:

1. Wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania 83 wagonów osobowych, z opcją na dodatkowe 42 wagony. • Wartość zamówienia: 311 987 040 zł brutto • Z prawem opcji: 469 860 000 zł brutto 2. Wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania 40 wagonów osobowych (AB), z opcją na dodatkowe 20 wagonów. • Wartość zamówienia: 165 558 000 zł brutto • Z prawem opcji: 248 337 000,00 zł brutto 3. Wykonanie naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją oraz przeglądu na 3. poziomie utrzymania 40 wagonów osobowych (COMBI), z opcją na dodatkowe 20 wagonów. • Wartość zamówienia: 207 624 000 zł brutto • Z prawem opcji: 311 436 000,00 zł brutto Łączna kwota planowanych inwestycji (umowy z Pesa Bydgoszcz S.A.): • Zamówienie podstawowe 685 169 040 zł brutto • Z prawem opcji: 1 029 633 000 zł brutto.

Data dodania artykułu: 2018-11-15
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u