SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Bazy wojsk USA w Polsce korzyścią dla NATO
Szef NATO Jens Stoltenberg przyznał, że zwiększona obecność wojsk amerykańskich w Polsce, na wschodniej flance wzmacnia zdolności obronne Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w Brukseli Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej.

Szef MON złożył wizytę 20 listopada br. w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli, gdzie spotkał się sekretarzem generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem.

Rozmowa z sekretarzem generalnym NATO dotyczyła między innymi ujęcia inicjatywy „Fort Trump” w plany dotyczące obronności, które koordynuje Sojusz Północnoatlantycki i wzmocnienia zdolności obronnych sojuszu na jego wschodniej flance.

- Przedstawiałem nasze rozmowy dwustronne z USA jako bardzo dobrą formułę wzmocnienia zdolności obronnych NATO w Europie na wschodniej flance. Tak to jest przyjmowane przez sekretarza generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział Błaszczak.

Minister wyraził przekonanie, że polsko – amerykańskie rozmowy zakończą się wzmocnioną obecnością żołnierzy USA w Polsce:

- Fort Trump powstanie i to nie ulega żadnej wątpliwości, a więc nie rozmawiamy o tym czy, tylko jak. Nie rozmawiamy o tym, czy będzie wzmocnienie sił amerykańskich w Polsce, tylko jak ono będzie przebiegać, jakie to będą oddziały – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Brukseli.

Minister poinformował sekretarza generalnego NATO o negocjacjach Polski z USA, o pracach polsko - amerykańskiej grupy roboczej w tym zakresie i o swoich rozmowach w kongresie Stanów Zjednoczonych.

- Negocjacje rzeczywiście trwają, dotyczą one formuły. Zastanawiamy się wspólnie jak zwiększoną obecność armii Stanów Zjednoczonych zorganizować, jak ten proces przeprowadzić – przypomniał minister Mariusz Błaszczak.

Ponadto rozmowa z szefem NATO dotyczyła zacieśnienia relacji w ramach sojuszu, działań wojska polskiego w ramach misji NATO na całym świecie, ale przede wszystkim na wschodniej flance i aktywności Polski na Łotwie, w Rumunii, w Afganistanie, Iraku i Kosowie.

Szef MON uczestniczył także w Brukseli w posiedzeniu Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Obrony (ang. EDA – European Defence Agency) oraz w sesji roboczej ministrów obrony państw Unii Europejskiej z udziałem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga.

Rada Zarządzająca Europejskiej Agencji Obrony przyjęła sprawozdanie z działalności unijnej agencji w 2018 roku i wypracowała wytyczne do działalności w kolejnym roku oraz zatwierdziła budżet agencji na 2019 rok. Ministrowie omówili również wybrane programy EDA.

- Rada dotyczy obronności. Oczywiście mamy do czynienia z zagrożeniami we wschodniej flance NATO, ale także południe jest zagrożone. Chodzi o kryzys migracyjny, szczególnie o sytuację w basenie Morza Śródziemnego (…). Polskie stanowisko jest jednoznaczne, co do tego, że inicjatywy unijne powinny wspierać ten szkielet obronności, który stanowi Sojusz Północnoatlantycki. A więc nie mogą ze sobą konkurować - zaznaczył minister i wyjaśnił, że Polska zadeklarowała udział w 10 z 17 nowych projektów PESCO.

- Mamy nadzieję na trzecią edycję PESCO, w której znajdzie się projekt czołgu nowej generacji – wskazał szef MON i dodał, że o tym projekcie rozmawiał również we wtorek z minister obrony Francji.

Minister Mariusz Błaszczak podczas pobytu w Brukseli odbył bilateralne spotkania z ministrami obrony Francji oraz Węgier. Spotkania dotyczyły bilateralnych oraz unijnych programów i inicjatyw obronnych.

Podczas roboczej sesji ministrów obrony UE z udziałem Jensa Stoltenberga, sekretarza generalnego NATO minister Błaszczak wziął udział w omówieniu dotychczasowej współpracy obronnej Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Również tego dnia minister Mariusz Błaszczak przewodniczył ceremonii podpisania noty akcesyjnej przystąpienia Chorwacji do Wyszehradzkiej Grupy Bojowej, która obejmie dyżur w 2019 roku.

- Dołączenie Chorwacji do Grupy Bojowej tworzonej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej pozwoli wzmocnić nasze wzajemne relacje obronne oraz stwarza nowe możliwości dla inicjatyw obronnych Unii Europejskiej – podkreślił szef MON.

***

W Pentagonie powstaje raport nt. oceny inicjatywy ustanowienia stałych baz USA w Polsce. Kongres zobowiązał Departament Obrony USA do przedstawienia raportu w tej sprawie do marca przyszłego roku.

Data dodania artykułu: 2018-11-21
Autor artykułu: mat prasowe MON
stat4u