SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,BARBÓRKA CENTRALNA PGNIG
30 listopada na Podkarpaciu odbyły się centralne uroczystości barbórkowe zorganizowane przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą pod przewodnictwem ks. bpa Jana Wątroby w katedrze rzeszowskiej. W godzinach popołudniowych, w podrzeszowskiej Jasionce miała miejsce gala barbórkowa, podczas której wręczono wyróżnienia i odznaczenia resortowe. W akademii uczestniczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

– Bardzo się cieszę, że tegoroczne centralne obchody barbórkowe odbywają się na Podkarpaciu, na ziemiach uważanych za kolebkę górnictwa naftowego i gazownictwa. To właśnie na naszym terenie w XIX w. żył i działał Ignacy Łukasiewicz, twórca pierwszej na świecie lampy naftowej, która zapłonęła 31 lipca 1853 r. we lwowskim szpitalu. Datę tę uważa się za symboliczne narodziny przemysłu naftowego – powiedziała wojewoda Ewa Leniart podczas uroczystości.

Wojewoda złożyła wyróżnionym serdecznie gratulacje, przekazała także uczestnikom życzenia z okazji tradycyjnej barbórki – święta górników, geologów i innych osób wykonujących zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. – Wszystkim Państwu dziękuję za tę wieloletnią, wytężoną pracę na rzecz Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Serdecznie gratuluję odznaczonym w dniu dzisiejszym. Jednocześnie dziękując Wam za sumienne wykonywanie obowiązków i osiągnięte wyniki. Niech Barbórka będzie okazją do świętowania sukcesów. Niech będzie również istotnym impulsem do dalszej pracy na rzecz rozwoju naszego województwa i całego kraju.

Data dodania artykułu: 2018-12-04
Autor artykułu: Podkarpacki UW
stat4u