SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Posłowie z Komisji ds. Służb Specjalnych z wizytą w Afganistanie
Przedstawiciele sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych 25-29 listopada złożyli wizytę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Afganistanie. Delegacja w składzie: przewodniczący komisji Marek Opioła, wiceszef tego gremium Jarosław Krajewski oraz członkowie Waldemar Andzel, Marek Biernacki i Adam Szłapka, spotkała się w Bagram i Kabulu z polskimi żołnierzami oraz amerykańskimi i afgańskimi dowódcami, którzy współpracują z polskim wojskiem. Głównymi tematami rozmów były sytuacja bezpieczeństwa w regionie i zadania aktualnie realizowane przez żołnierzy.

Podstawą zaangażowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misję Resolute Support Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Islamskiej Republice Afganistanu jest ustawa z 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. Nr 162, poz. 1117, z późn. zm.).

Udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego w misji ma charakter doradczy, bez angażowania polskich żołnierzy w działania bojowe. Do głównych zadań PKW Afganistan należy m.in. doradzanie na szczeblu strategicznym i operacyjnym afgańskim dowództwom i instytucjom podległym Ministerstwu Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych, ochrona bazy oraz doradców w trakcie realizacji zadań, a także doraźna ochrona konwojów logistycznych.

Data dodania artykułu: 2018-12-04
Autor artykułu: sejm.pl
stat4u