SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowi polscy obywatele w regionie świętokrzyskim
Czterdziestu osobom mieszkającym w naszym regionie przyznano polskie obywatelstwo. Akty nadania wręczył wicewojewoda Bartłomiej Dorywalski.

Patrzymy na obywatelstwo nie tylko z perspektywy prawa. Dla nas, Polaków, to coś znacznie więcej. To nasze dziedzictwo, nasza historia, to krew przelana przez naszych przodków za naszą Niepodległą. Dla mnie to ogromny zaszczyt i honor, że w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj mogłem wręczyć Państwu akty nadania obywatelstwa. Życzę wszystkim Państwu, aby Polska była Waszą Ojczyzną w pełnym tego słowa znaczeniu – mówił wicewojewoda podczas uroczystości w Wojewódzkim Domu Kultury. Nowi obywatele naszego kraju to wieloletni mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, pochodzący w większości z Ukrainy - 29 osób. Akty nabycia obywatelstwa otrzymały także osoby pochodzące Węgier, Rosji , Armenii, Białorusi, Bułgarii, Włoch i Egiptu. Akty nadania obywatelstwa polskiego na mocy postanowienia Prezydenta RP otrzymało 26 osób, 14 osobom wręczone zaś zostały decyzje o uznaniu przez Wojewodę Świętokrzyskiego za obywatela polskiego.

Uroczystość uświetniły występy uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach oraz tancerzy ze Szkoły Tańca MiM w Starachowicach, którzy w listopadzie tego roku uczestniczyli w Mistrzostwach Świata WADF (World Artistic Dance Federation) w czeskim Libercu. Startując w kategorii tanecznej „Artistic Dance Show” i różnych kategoriach wiekowych starachowiccy tancerze kolejny raz dołączyli do czołówki światowej zajmując: zespół MiM1 „Nierozłączność” (choreografia Joanna Lisowska) – 3. miejsce, zespół MiM2 „Prasówka” (choreografia Agnieszka Adamczyk) – 4. miejsce. Solistka Julia Gębura, wśród 14 zgłoszonych w konkurencji tancerek, zakwalifikowała się do finału zajmując ostatecznie 7 miejsce, zaś duet: Aleksandra Wróblewska i Karina Zębała uplasował się na 10. pozycji. Na najwyższym stopniu podium, zdobywając jednocześnie tytuł Mistrzów Świata, znalazł się stepujący mini zespół MiM w choreografii Magdaleny Dziamki „Ogródeczek” w składzie: Anna Kalista, Agata Pocheć, Kamila Pocheć i Weronika Skimina, startujący w kategorii Folk Dance/Folklore. Mini zespół stepujący MiM jest także ubiegłorocznym laureatem Grand Prix na 43. Międzynarodowym Festiwalu Tańca Nowoczesnego w Wasilkowie k/Białegostoku.

Data dodania artykułu: 2018-12-22
Autor artykułu: Świętokrzyski UW
stat4u