SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sejm przypomina o swoich dziejach. Marszałkowie Izby I RP upamiętnieni
Na terenie kompleksu sejmowego, w pobliżu najstarszego budynku, z którego do dziś korzystają posłowie, powstaje galeria rzeźb przedstawiających wizerunki marszałków izby poselskiej z czasów I Rzeczypospolitej.

Parlamentarzyści i goście odwiedzający Sejm mogą już podziwiać dwa pierwsze dzieła z planowanej galerii. Popiersia współtwórców Konstytucji 3 maja: Stanisława Małachowskiego, marszałka konfederacji Korony Królestwa Polskiego i marszałka Sejmu Czteroletniego oraz Kazimierza Nestora Sapiehy, marszałka konfederacji Wielkiego Księstwa Litewskiego zdobią teren w pobliżu wejścia do zabytkowego budynku G, w którym na co dzień obradują sejmowe komisje.

Twórcami odlanych z brązu rzeźb są wybitni artyści Elżbieta Kołodziejczyk-Macander, wykładowca warszawskiej ASP, mająca w dorobku m.in. konserwację rzeźb Jana Szczepkowskiego zdobiących od 2013 r. Sejm oraz radomski rzeźbiarz Marek Szczepanik, absolwent ASP w Warszawie, twórca pomników poświęconych m.in. żołnierzom wyklętym.

Galeria rzeźb marszałków jest jednym z przedsięwzięć upamiętniających obchodzone w 2018 r. 550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.

Data dodania artykułu: 2018-12-28
Autor artykułu: sejm.pl
stat4u