SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,100. rocznica Powstania Wielkopolskiego
Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, w dniu setnej rocznicy Powstania Wielkopolskiego, wziął udział w odsłonięciu tablicy poświęconej pamięci Powstańców Wielkopolskich pochowanych w Gorzowie Wielkopolskim.

Z inicjatywą jej stworzenia wyszła Barbara Zwolińska - córka Powstańców Wielkopolskich pochowanych na gorzowskiej nekropolii. Montaż i wykonanie tablicy zostało sfinansowane ze środków Urzędu Miasta. Na tablicy pamiątkowej zamieszczono symbol Wielkopolskiego Krzyża Powstańczego oraz napis: „W hołdzie uczestnikom zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 spoczywającym na gorzowskich cmentarzach w setną rocznicę powstania - Społeczeństwo Miasta Gorzowa Wielkopolskiego”.

Wojewoda podziękował pomysłodawczyni oraz władzom miasta za stworzenie miejsca, które umożliwi oddanie należytego hołdu i szacunku Powstańcom Wielkopolskim. - To bardzo ważne by, zwłaszcza w tym roku, pamiętać i dziękować tym, którzy przyczynili się do odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę - mówił wojewoda.

Powstanie wielkopolskie

Wielkopolanie walczyli dwa miesiące o przyłączenie do, dopiero co odrodzonej, Rzeczypospolitej. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Impulsem był przyjazd i gorące przemówienie wygłoszone z balkonu hotelu Bazar przez Ignacego Jana Paderewskiego dzień wcześniej.

27 grudnia, po owacyjnym powitaniu w Poznaniu Paderewskiego, Niemcy urządzili pod hotelem Bazar kontrmanifestację. Zrywali polskie i alianckie flagi, demolowali polskie lokale. Padły pierwsze strzały. W odpowiedzi w całej Wielkopolsce wybuchło polskie powstanie. Niemcy zostali wypchnięci z Poznania, zacięte walki toczyły się pod Rawiczem, Nakłem, Szubinem. Wojskami poznańskimi dowodził generał Józef Dowbor-Muśnicki.

W lutym następnego roku na polecenie Ententy walki zostały przerwane. O losach Wielkopolski – i innych spornych ziem, o które upomniała się Polska i zamieszkujący je obywatele – miała zadecydować konferencja w Paryżu.

Jak co roku w całej Polsce zaplanowane są rocznicowe obchody Powstania Wielkopolskiego, a w Zielonej Górze obchody organizuje Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 Koło nr 5 im. gen. broni Józefa Dowbor-Muśnickiego w Zielonej Górze.

Data dodania artykułu: 2018-12-28
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u