SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Bydgoszczanie pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich
W 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy Bydgoszczy spotkali się na mszy św. w kościele garnizonowym oraz przy Pomniku Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. W uroczystościach uczestniczył wicewojewoda Józef Ramlau.

Zwycięskie powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 r. po przybyciu do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, który wygłosił przemówienie do licznie zgromadzonych rodaków.

To jedno z nielicznych zwycięskich, ale także zaplanowanych powstań, które przyniosło w pełni wszystkie założone cele. Wielu bydgoszczan zapisało w nim swoją piękną kartę. To wszystko, czym kierowali się powstańcy powinno być inspiracją w naszych dzisiejszych działaniach. Winniśmy wdzięczność tym, którzy wszystko to dla nas wywalczyli. Szanujmy to, co otrzymaliśmy w spadku – mówił wicewojewoda Józef Ramlau.

Po uroczystym nabożeństwie uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego. Pomnik wzniesiono na grobie nieznanego powstańca, zmarłego wskutek odniesionych ran w bydgoskim szpitalu wojskowym w czerwcu 1919 r. Pierwotnie pochowany został na cmentarzu Nowofarnym przy ul. Artyleryjskiej. Po odzyskaniu przez miasto niepodległości dokonano ekshumacji, a trumnę uroczyście złożono do murowanego grobu przy ulicy Bernardyńskiej (7 sierpnia 1925 r.). Grób został zlikwidowany przez hitlerowców w 1939 r. Po zakończeniu II wojny światowej przystąpiono do jego rekonstrukcji. Uroczystości związane z przekazaniem Grobu odbyły się 25 sierpnia 1946 r. W związku z planowanym poszerzeniem ul. Bernardyńskiej, Grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego przeniesiono do północnej części skweru przy ul. Bernardyńskiej. Obok Grobu ustawiono pomnik Powstańca Wielkopolskiego, który odsłonięty został 27 grudnia 1986 roku. Autorem projektu jest rzeźbiarz Stanisław Horno-Popławski z Gdańska, model wykonał bydgoski artysta rzeźbiarz Aleksander Dętkoś. Odlew - postać leżącego rannego Powstańca Wielkopolskiego w brązie wykonano w fabryce "Spomasz".

Organizatorem obchodów było Koło Bydgoskie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Data dodania artykułu: 2018-12-28
Autor artykułu: Kujawsko-Pomorski UW
stat4u