SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Śladami Trzech Króli w Gorzowie
Już po raz piąty ulicami Gorzowa Wielkopolskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. Razem z mieszkańcami szlakiem trzech króli szedł Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

Orszak wyruszył sprzed Filharmonii Gorzowskiej ulicami miasta do „Gorzowskiego Betlejem” na Placu Grunwaldzkim. W czasie marszu na Kacpra, Melchiora, Baltazara oraz wszystkich przybyłych mieszkańców czekało sporo atrakcji. Mędrcy spotkali na swej drodze króla Heroda i jego dwór. Po uroczystym marszu Trzej Królowie wraz z całym Orszakiem w „Gorzowskim Betlejem” oddali pokłon Dzieciątku Jezus i złożyli dary.

– Jesteśmy ciągle w klimacie Bożego Narodzenia, a Betlejem to niezwykłe przesłanie miłości i pokoju, które jest nadzieją dla nas wszystkich. W ubiegłą niedzielę, w kontekście święta rodziny, Papież Franciszek powiedział: „Nie ma doskonałej rodziny. Nie ma doskonałych rodziców, nie jesteśmy idealni…”. Dlatego wszyscy mamy poszukiwać dróg do siebie nawzajem, szukać pojednania – powiedział Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak.

– Wyszliśmy dzisiaj z naszych domów, by doświadczyć jak wszyscy ludzie idący do Betlejem, radości, miłości i pokoju. Życzę Drodzy Państwo, by te piękne doświadczenie stały się udziałem nas wszystkich przez cały rozpoczynający się Nowy Rok 2019 – dodał wojewoda.

Podczas uroczystości Dzieciątku Jezus pokłonili się również orszakowi aktorzy, którzy wcielili się w rolę Jana Pawła II, Józefa Piłsudskiego, Tadeusza Kościuszki, Wincentego Witosa, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego. Postaci pojawiły się w orszaku, aby podziękować za wolną Polskę oraz uczcić pamięć św. Jana Pawła II w rocznicę I pielgrzymki do Polski w 1979 r. W czasie wydarzenia ksiądz proboszcz Zbigniew Kobus odczytał fragment Pisma św. dotyczący narodzin Jezusa, odbyło się również wspólne kolędowanie.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak oraz Prezydent Miasta Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

Data dodania artykułu: 2019-01-06
Autor artykułu: Lubuski UW
stat4u