SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Brama Poznania jak Woda i... Złoto! - weekend w centrum interpretacji dziedzictwa
Podczas Wielkiego Otwarcia Bramę Poznania odwiedziło ok. 10 tysięcy gości, a ekspozycję główną zobaczyło blisko 2 i pół tysiąca osób. W niespełna tydzień później na przyczółku Ostrowa Tumskiego oraz na samej wyspie zaplanowano kolejne atrakcje. Weekend między 9 a 11 maja upłynie pod znakiem Wody i Złota.
Brama Poznania zaprosi m.in. do testowania audiowycieczek po Ostrowie Tumskim. Odbywające się w kolejnych tygodniach wydarzenia każdorazowo wpisywać mają Bramę Poznania w kulturowy krajobraz tego niezwykłego miejsca.

Architektura podkreśla otwartość Bramy Poznania na przestrzeń katedralnej wyspy i jej otoczenia, akcentuje walory przyrodnicze i historyczne Ostrowa. Amfiteatr - jedna z bardziej urokliwych części kompleksu tworzącego Bramę - jest jak dłoń wyciągnięta ku rzecznej wstędze. Otwartym gestem Brama Poznania zaprasza więc nad rzekę. W najbliższy weekend o rzece w Bramie Poznania będzie się nie tylko mówić, ale też mobilizować do aktywnego korzystania z jej obecności. Już w piątek warto wybrać się do amfiteatru, by wziąć udział w spotkaniu promującym najnowszy tom "Kroniki Miasta Poznania" poświęcony fascynującej relacji wielkopolskiej stolicy i płynącej przezeń Warty. W niedzielę natomiast kibicować można będzie 120 śmiałkom, którzy przy nabrzeżu Bramy rozpoczną spływ kajakowy wokół katedralnej wyspy.

Dawniej, za sprawą m.in. rzeki, poznański gród sytuował się na przecięciu najważniejszych europejskich szlaków handlowych. Nawiązując do przeszłości, w sobotę, 10 maja Brama Poznania zorganizuje akcję pod hasłem: "Tajemnice zapisane w monetach". Podczas spaceru po Ostrowie Tumskim, w miejscach, gdzie wykopano dawne monety z różnych stron świata, spotkać można będzie archeologów, którzy z pasją opowiedzą historię tych znalezisk. Akcja ta oraz sprzedaż okolicznościowego numizmatu dedykowanego Bramie tematycznie wpisują się w hasło dnia: "Złoto".

To jednak nie wszystko, co wydarzy się tu podczas drugiego weekendu maja. Ogromne zainteresowanie oraz imponująca liczba zwiedzających podczas Wielkiego Otwarcia motywuje do kolejnej odsłony oferty turystycznej i edukacyjnej.

Zarówno w sobotę, jak i niedzielę goście Bramy Poznania będą mieć okazję po raz pierwszy wziąć udział w testowaniu dwóch nowości: audiowycieczek i nietypowych wycieczek turystycznych. Wszystkie wycieczki realizowane będą w przestrzeni Ostrowa Tumskiego. Audiowycieczki to spacery przygotowane z myślą o zwiedzających indywidualnie oraz o rodzinach. Z pomocą niewielkiego urządzenia i słuchawek oraz dodatkowych elementów ubarwiających eksplorację zwiedzający Ostrów Tumski przyjrzą się wyspie, jej przeszłości, zabytkom oraz obecnej tu przyrodzie z nowej perspektywy. Audiowycieczki wyróżnia możliwość wybrania dowolnej trasy oraz nieszablonowa treść słyszanej opowieści. W przypadku audiowycieczek familijnych, wyróżnikiem są także elementy interakcji. Oryginalna jest również koncepcja oferowanych przez Bramę Poznania wycieczek turystycznych z udziałem przewodnika, które testowane są w tym samym czasie. Już ich tytuły: "Jesteśmy w kontakcie. Wycieczka pod wysokim napięciem" i "Przepis na sukces. Wycieczka słodko-gorzka" niosą zapowiedź niezapomnianych wrażeń i gwarancję prawdziwych emocji.

Każdy kolejny weekend w Bramie Poznania stanowi element całorocznych obchodów Wielkiego Otwarcia, a program oraz podejmowane inicjatywy realizują ideę interpretacji dziedzictwa kulturowego Ostrowa Tumskiego w Poznaniu.

Data dodania artykułu: 2014-05-10
Autor artykułu: źródło-www.poznan.pl
stat4u