SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Chór Uniwersytetu Morskiego wystąpił z Andreą Bocellim
Arie operowe, hity filmowe i musicalowe, a to wszystko w wykonaniu włoskiego tenora Andrei Bocellego. Światowej sławy śpiewak operowy, kompozytor i instrumentalista wystąpił w sobotę, 26 stycznia, w gdańskiej Ergo Arenie. Na scenie towarzyszył mu m.in. Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Występ z Andreą Bocellim to dla nas zaszczyt. Jesteśmy zaszczyceni współpracą z taką sławą. Każdy koncert, a w szczególności ten, jest przedziwną mieszanką ogromnych emocji i koncentracji. To niepowtarzalne wrażenie i wielkie przeżycie – mówi Karol Hilla, dyrygent Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Chórzyści wykonali wraz z tenorem kilka utworów m.in.: „Va, pensiero” z opery Nabucco oraz inne znane arie operowe - „La donna e mobile” z „Rigoletta” czy „Libiamo, ne’ lieti calici” z „Traviaty”. Były to także jego wielkie hity, jak „Time to Say Goodbye”, ale również fragmenty muzyki filmowej.

Koncert artysty odbył się w Ergo Arenie i zgromadził kilkutysięczną publiczność. Orkiestrę i chórzystów prowadził dyrygent Marcello Rota. Dla gdyńskiego chóru występ w takim miejscu i przed tyloma osobami był wyzwaniem.

– Zazwyczaj występujemy w mniejszych, akustycznych pomieszczeniach. Tutaj, ze względu na olbrzymią kubaturę sali musieliśmy bardzo polegać na gestach dyrygenta. Na szczęście były one bardzo sugestywne i prowadził nas bardzo dobrze. Marcello Rota to bardzo doświadczony dyrygent. Dzięki temu doświadczeniu w prowadzeniu tak dużego aparatu wykonawczego- wszystko się udało – opowiada Hilla.

Akademicki Chór Uniwersytetu Morskiego przygotowywał się do koncertu z wielkim tenorem kilka miesięcy. Kilka dni przed występem, na próbie, odwiedził ich dyrygent Marcello Rota. Był pod wrażeniem młodych chórzystów.

– Podczas spotkania stwierdził, że to utalentowany chór i piękne głosy – mówi Hilla.

Bocellemu, poza Akademickim Chórem Uniwersytetu Morskiego, na scenie towarzyszyli również: Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, sopranistka Maria Aleida, syn Matteo Bocelli, Anastasiya Petryshak oraz Ilaria Della Bidia. Koncert był podzielony na dwie części. W pierwszej części włoski tenor zaśpiewał znane arie operowe. Wykonywanym utworom towarzyszyły znakomite prezentacje audiowizualne, przedstawiające fragmenty archiwalnych, scenicznych wykonań Bocellego, sceny życia codziennego włoskich ulic, nieznane ujęcia gwiazd włoskiego kina. Na część drugą złożyły się przeboje musicalowe i ballady muzyki popularnej. Podczas koncertu Andrea Bocelli oddał też hołd tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Zadedykował mu utwór „Ave Maria pietas Vuletica”.

Data dodania artykułu: 2019-01-30
Autor artykułu: UM Gdyniastat4u