SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„Konstelacja” dla Urzędu Morskiego czeka na odbiór
Pozostały jeszcze ostatnie próby i formalności przed oddaniem do użytku „Konstelacji”. Nowoczesna jednostka zamówiona przez Urząd Morski od weekendu pojawiła się już przy gdyńskim nabrzeżu. To katamaran hydrograficzny, który posłuży m.in. do specjalistycznych badań i pomiarów.

Ma niespełna 25 metrów długości, jego wyporność to 72 tony i jest w stanie rozwinąć prędkość sięgającą do 15 węzłów. Prosto z fińskiej stoczni Tyovene OY do Gdyni przypłynęła nowa jednostka „Konstelacja”. Zacumowała w pobliżu Molo Południowego, gdzie oczekuje na dopełnienie wszystkich niezbędnych formalności i prób zanim jeszcze zacznie służyć dla Urzędu Morskiego w Gdyni.

To katamaran hydrograficzny, który jest wyposażony w szereg specjalistycznych urządzeń i systemów, m.in. system echosondy wielowiązkowej, pojazd do podwodnych inspekcji wizyjnych czy sonar holowany. Na co dzień „Konstelacja” posłuży do pomiarów hydrograficznych, zbada też warunki żeglowności i akwenów użytkowych. Możliwe będzie też wyznaczanie parametrów bezpiecznych dróg morskich w okolicznych portach, ale też na otwartych obszarach Morza Bałtyckiego.

Data dodania artykułu: 2019-02-27
Autor artykułu: UM Gdynia
stat4u