SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Sztandar dla XXIX LO w Lublinie. „Być Zaporczykiem to coś niebywałego”
Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystości przekazania sztandaru XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie. W uroczystościach obecni byli przedstawiciele środowiska Zaporczyków.

Serce się raduje i dusza idzie ku górze, jak widzi te wydarzenia, w których mieliśmy zaszczyt uczestniczyć. Gratuluję rodzicom tej inicjatywy. Wszyscy jesteście Zaporczykami. Być Zaporczykiem to coś niebywałego. Gratuluję trwania przy tych wartościach, przy których trwał wasz patron. Jeśli Bóg, to dekalog i miłość bliźniego, jeśli honor, to trwanie przy tych wartościach, które z dekalogu wypływają. Jeśli ojczyzna, to patriotyzm oparty na tych wartościach. Nie ma nic innego, tylko dlatego Zapora był niezłomny i wytrzymał do samego końca i wygrał, bo tego się trzymał. Wy też się tego trzymacie i ten sztandar to pokazuje – podkreślił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

- Przyjmując sztandar wyrażam serdeczne podziękowanie za tak cenny dar. Pragnę zapewnić, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Niech będzie dla całej społeczności szkolnej znakiem prowadzącym ją godnie w przyszłość XXI w, arką przymierza scalającą pokolenia, symbolem... spotkania pokoleń! – mówiła dyrektor XXIX Liceum Ogólnokształcącego im. cc mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie Urszula Sławek.

Imieniem Hieronima Dekutowskiego są nazwane ulice w Lublinie, Tarnobrzegu, Kraśniku, Chodlu i Nysie. W Lublinie znajdują się dwa pomniki ku czci „Zapory” i jego podkomendnych (przy ul. Lipowej i na placu Zamkowym), jeden zaś w rodzinnym mieście majora w Tarnobrzegu.

Data dodania artykułu: 2019-03-02
Autor artykułu: Lubelski UWstat4u