SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Żaba afrodyzjak we Wrocławiu
Wrocławskie zoo zostało zaproszone do programu ochrony żaby z jeziora Titicaca – największej żaby wodnej świata, endemitu jeziora Titicaca na granicy Boliwii i Peru. Ciało tej żaby, wraz z nogami, osiąga długość 0,5 m, a masa ciała to nawet 1 kg.

Gatunek ten dosłownie „znika” z natury. Oszacowano, że rocznie odławia się ponad 100.000 osobników, które głównie trafiają na stoły. Aż połowa z nich wykorzystywana jest jako afrodyzjak - do koktajli „Rana y Maca” mających podnosić wigor i potencję mężczyzn. Według raportu, przygotowanego przez telewizję peruwiańską, każdego dnia do koktajli wykorzystuje się ciała 150 osobników!

W tej sytuacji powstała potrzeba założenia hodowli zachowawczych, aby stworzyć, a następnie utrzymać odpowiednią liczebność populacji, która zabezpieczy przetrwanie gatunku na wypadek wyginięcia w środowisku naturalnym.

5 marca przyjechało do nas 15 żab wyklutych w zoo w Denver w 2017 r. Na świecie możne je spotkać w zaledwie 12 ogrodach zoologicznych i jednym ośrodku w Peru. Nasze żaby, na czas adaptacji, zamieszkały na zapleczu Terrarium, w specjalnie przygotowanym i zabezpieczonym pomieszczeniu z 13 akwariami. Mogą do nich wchodzić tylko opiekunowie, przez matę dezynfekcyjną i w specjalnym stroju ochronnym.

Data dodania artykułu: 2019-03-10
Autor artykułu: ZOO Wrocław
stat4u