SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Prezydent RP oddał Hołd Bohaterom Śląskiej Ziemi
Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w uroczystej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego z okazji 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Wcześniej złożył wieńce na grobach Wielkich Ślązaków: Wojciecha Korfantego, Józefa Rymera i Konstantego Wolnego na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach. Towarzyszył mu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Przed samą sesją Prezydent RP odsłonił w Gmachu Sejmu Śląskiego tablicę, upamiętniającą Bohaterski Zryw Ślązaków. Kilka słów z tej okazji skierował do uczestników wydarzenia również Premier RP Mateusz Morawiecki, w liście okolicznościowym, odczytanym przez minister rodziny pracy i polityki społecznej Bożenę Borys-Szopę.

Podczas uroczystej sesji Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu a podkreślił ogromną rolę Ślązaków w walce o niepodległość.

– W tych trzech zrywach wzięło udział blisko 50 tysięcy powstańców. Walczyli mężnie, z odwagą i poświęceniem, chociaż los naszego państwa, toczącego wojny o granice i odpierającego bolszewicką nawałę, był wówczas niepewny. Ślązacy jednak głęboko wierzyli w wolną Polskę i pragnęli, by Śląsk, by ich ziemia, był jej integralną częścią. Pragnęli, wytrwali i zwyciężyli. Dzisiaj w imieniu całego narodu polskiego składam hołd wszystkim bohaterskim uczestnikom powstań śląskich. Pochylam głowę na znak czci dla pokoleń Ślązaków, którzy mimo oderwania od Macierzy oparli się naporowi germanizacji, ocalili rodzimy język i wiarę ojców. Byli zawsze wierni Polsce i polskości – podkreślił.

Po zakończeniu wydarzenia Prezydent RP wraz z Wojewodą Śląskim udali się do katowickiego Nikiszowca, gdzie odbyła się przysięga żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwierzchnik Sił Zbrojnych dziękował składającym przysięgę żołnierzom WOT za ich „poświecenie” i „gotowość, aby przygotować się do obrony ojczyzny i jej służyć”. – Jesteście istotnym elementem modernizacji polskiej armii – podkreślał. Dodatkową okazją wizyty Andrzeja Dudy było uroczyste przejęcie tradycji patrona 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Powstańca Śląskiego Tadeusza Puszczyńskiego ps. Wawelberg. To od akcji "Mosty" dowodzonej przez Wawelberga rozpoczęło się III powstanie śląskie, które wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r.

Data dodania artykułu: 2019-08-17
Autor artykułu: Śląski UWstat4u