SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Policjanci w obronie Ojczyzny w 1939 r.
W sobotę 24 sierpnia br. w podwarszawskim Kuligowie, już po raz czwarty, odbyła się inscenizacja historyczna , tym razem bitwy z 1939 r. Widowisku historycznemu towarzyszył festyn rodzinny. W wydarzeniu uczestniczył Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera.

Bitwa, która 99 lat temu została stoczona pod Kuligowem była ważna dla losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Ze względu na znaczący udział w starciu tym polskich Policjantów rocznica ta świętowana jest przez Policję Polską, a tegoroczne obchody zostały objęte honorowym patronatem Mariusza Kamińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bitwa pod Kuligowem 17 sierpnia 1920 roku pod Kuligowem, rozegrała się dramatyczna bitwa, podczas której legendarny dywizjon polskich Huzarów Śmierci, w którego skład wchodzili policjanci Policji Konnej z Łodzi, Warszawy i Polesia, przypuścił okupioną wysokimi stratami szarżę na przeprawiającą się przez Bug sowieckie oddziały z artylerią. Całonocna bitwa, która się wówczas rozegrała była jedną z końcowych starć Cudu nad Wisłą.

Data dodania artykułu: 2019-08-25
Autor artykułu: Mazowiecki UWstat4u