SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wolność i solidarność to fundament, na którym zbudowana jest Polska
Szef rządu wziął udział w uroczystościach 39. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania NSZZ Solidarność w Jastrzębiu-Zdroju. Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Jastrzębiu-Zdroju.

Szef rządu zaapelował, że ważne jest, abyśmy dalej kończyli burzenie muru, który został wzniesiony w latach PRL i o zburzenie, którego walczyli robotnicy Jastrzębia, wszystkich górnośląskich i zagłębiowskich zakładów i kopalń. Jak podkreślił obecnie prowadzona polityka społeczna jest polityką godności polskich rodzin i osób słabszych. Państwo silne dla bezwzględnych i silnych, a wyrozumiałe dla słabszych – mówił premier. Mateusz Morawiecki złożył także kwiaty pod pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego oraz pod tablicą upamiętniającą śp. Marię i Lecha Kaczyńskich oraz osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.

Porozumienie Jastrzębskie było trzecim, po gdańskim i szczecińskim, porozumieniem podpisanym latem 1980 r. Było dopełnieniem porozumień zawartych w sierpniu 1980 r. między ówczesną władzą a strajkującymi robotnikami. Oprócz potwierdzenia wcześniejszych ustaleń z Gdańska i Szczecina strajkujący górnicy wywalczyli m.in. zniesienie czterobrygadowego systemu pracy w kopalniach oraz wolne soboty dla całej Polski.

Data dodania artykułu: 2019-09-04
Autor artykułu: mat prasowe KPRMstat4u