SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Nowe mieszkania komunalne w Toruniu
48 toruńskich rodzin wprowadzi się do nowych, gminnych mieszkań. Bloki przy ul. Armii Ludowej miasto wybudowało wspólnie z Toruńskim Towarzystwem Budownictwa Społecznego.
Budowa mieszkań komunalnych wspólnie z TTBS jest nowym elementem realizowanego konsekwentnie w Toruniu wieloletniego programu rozwoju gminnego budownictwa mieszkaniowego. W jego ramach od kilku lat w naszym mieście budowanych jest rocznie ok. sto nowych mieszkań. Do tej pory miasto budowało je samo, było jedynym inwestorem. Tak było np. w oddanym do użytku w 2013 r. bloku przy ul. Olsztyńskiej 124-130. Miasto nie miało tam partnera, a jedynie uzyskało wsparcie z funduszu dopłat.

Przy realizacji kolejnych inwestycji mieszkaniowych miasto przechodzi z bezpośredniego inwestowania do współinwestowania. Tak jest właśnie w przypadku bloków przy Armii Ludowej. Mieszkania były budowane wspólnie z TTBS, oczywiście przy dofinansowaniu z funduszu dopłat. Pomoc z Banku Gospodarstwa Krajowego wyniosła 40% kosztów, czyli ponad 2,4 mln zł, a kolejnych 20% wyłożyło TTBS. Koszt inwestycji to 6,03 mln zł. Inną możliwością jest budowa mieszkań w partnerstwie publiczno-prywatnym, do czego także miasto planuje się przymierzyć.

Budowa ruszyła latem 2013 r. Generalnym wykonawcą był Bud-Tech Sp. z o.o. Dwa nowe budynki powstały przy ulicy Armii Ludowej 75 c i d. Jest w nich łącznie 48 lokali. Są to przestronne mieszkania z balkonem jedno, dwu i trzypokojowe. Wykończone pod klucz.

Budynkami będzie administrować TTBS, natomiast gmina zasiedli je najemcami gminnymi. Mieszkania otrzymają osoby, które zadeklarowały wcześniej chęć zamiany dotychczas zajmowanego mieszkania na mieszkanie TTBS. Przyszli najemcy nie mogli zalegać z czynszem. Warunkiem przejęcia nowego lokalu będzie zawarcie nowej umowy najmu ze stawką czynszu jak dla nowych gminnych lokali mieszkalnych, tj. ok. 7,00 zł/m2.

Jest to I etap inwestycji. W drugim powstanie 57 mieszkań. Będą to trzy budynki - dwa po 21 lokali i jeden z 15 lokalami mieszkalnymi (razem 105 mieszkań).

Pierwsze rodziny odebrały klucze w piątek, 18 lipca.

Data dodania artykułu: 2014-07-21
Autor artykułu: źródło-www.torun.pl
stat4u