SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,TORUŃ SUKCESY KOLARZY PACIFIKU
Paulina Brzeźna-Bentkowska mistrzynią Polski w kryterium ulicznym, Anna Plichta wygrywa Górski Wałbrzyski Wyścig Kolarski a Bartek Warchoł udanie startuje w Tour de l’Avenir.
Jest wreszcie złoty medal dla Toruńskiego Klubu Kolarskiego. Pierwszy tytuł mistrzowski dla Pacifiku w sezonie 2014 wywalczyła Paulina Brzeźna-Bentkowska w konkurencji kryterium uliczne.

Polski Związek Kolarski w bieżącym sezonie zdecydował się po raz pierwszy rozegrać rywalizację o tytuł mistrza Polski w tej specjalności organizując – wzorem Pucharu Polski – cykl imprez, a suma punktów w nich zdobytych decydowała o podziale medali. Finałowe zawody – V Memoriał Stanisława Królaka – odbyły się w stolicy. Na trasie wytyczonej ulicami warszawskiej starówki zawodniczki toruńskiego Pacifiku nie miały sobie równych. Zwyciężyła Monika Brzeźna, przed Anną Plichtą i Pauliną Brzeźna-Bentkowską, która tym samym przypieczętowała swój sukces w klasyfikacji generalnej I Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym.

- Wreszcie mogłam ubrać koszulkę z orłem na piersi – cieszy się Paulina Brzeźna-Bentkowska. – Po niepowodzeniu w Sobótce, ten tytuł mistrzyni Polski poprawił mi humor, a że apetyt rośnie w miarę jedzenia, to ostrzę sobie zęby na kolejny sukces w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski, które czekają nas już w najbliższy weekend w Jeleniej Górze.

Na podium finału Mistrzostw Polski stawały także Katarzyna Wilkos – srebro, oraz Anna Plichta – brąz, w klasyfikacji zawodniczek do lat 23. Tym sposobem torunianki wyjechały z Warszawy z kompletem medali: złotym, srebrnym i brązowym.

Anna Plichta wygrywa Górski Wałbrzyski Wyścig Kolarski

Zawodniczki Pacifiku zdominowały rywalizację II edycji Górskiego Wałbrzyskiego Wyścigu Kolarskiego. Pierwszy etap z metą w Dobromierzu (długości 92 km) padł łupem Katarzyny Wilkos (TKK Pacific), która wygrała finisz z 9-osobowej ucieczki, przed doświadczoną Eugenią Bujak (Kadra Torowa PZKol) i Holenderką Anouską Koster (NWVG Bike 4Air). W odjeździe znalazły się jeszcze Monika Brzeźna (6 miejsce), Paulina Brzeźna-Bentkowska (7) i Anna Plichta (9). Ta grupa zanotowała 6 minutową przewagę nad peletonem. Drugi etap z metą w Roztoczniku (długości 73 km) wygrała Bujak, przed Koster i Wilkos po finiszu z peletonu.

Kolejny, trzeci etap – jazda indywidualna na czas długości 9,5 km, z kilkoma podjazdami – był popisem jazdy torunianek. Wygrała specjalistka od cza sówek Anna Plichta wyprzedzając o 15 sekund Brzeźną-Bentkowską i o 18 sekund Koster. Jednocześnie Plichta wywalczyła koszulkę liderki wyścigu wyprzedzając Koster (10 sek) i Brzeźną-Bentkowską (15 sek). Tego samego dnia zawodniczki rywalizowały jeszcze w 22. Nocnym Kryterium o Złotą Szpilkę Prezydenta Wałbrzycha. Tu najlepsza okazała się Holenderka Janine Van de Meer, przed Koster (obie NWVG Bike 4Air) i Moniką Brzeźną (Pacific).

O losach wyścigu miał zadecydować ostatni V etap dookoła Świebodzic (75 km). Czołowa piątka uciekła peletonowi. Na finiszu najszybsza okazała się Anouska Koster, tuż przed pilnującą jej Anną Plichtą. Zawodniczka Pacifiku zachowała nad Holenderką dwie sekundy przewagi i triumfowała w klasyfikacji generalnej wyścigu. Trzecie miejsce w „generalce” zajęła Paulina Brzeźna-Bentkowska, na 6 miejscu sklasyfikowano Kasię Wilkos, a na 8. Monikę Brzeźną, 10. była Beata Kalemba (wszystkie TKK Pacific).

- Cieszę się z sukcesów naszych dziewczyn w wałbrzyskim wyścigu – mówi Leszek Szyszkowski, trener Pacifiku. – Pokazały się z mocnej strony w rywalizacji z czołówką krajową i holenderskimi zawodniczkami. To dobry znak przed Górskimi Mistrzostwami Polski.

Bartek Warchoł w Tour de l’Avenir

Zawodnik Pacifiku, po ukończeniu Tour de Pologne i krótkim odpoczynku, udał się do Francji wraz z kadrą narodową na Tour de l’Avenir – najbardziej prestiżowy wyścig etapowy dla młodzieżowców. Bartek Warchoł całkiem nieźle wystartował w prologu – jeździe indywidualnej na czas na dystansie 4,5 km - w Saint Flour zajmując 12 lokatę. Wygrał Campbell Flakemore (Australia), przed Davide Martinellim (Włochy) i Timo Roosenem (Holandia). Pierwszy etap z Saint Flor do Brioude (145 km) wygrał po ucieczce Kristoffer Skjerping (Norwegia), przed Sjoerdem Van Ginnekenem (Holandia) i Asbjoernem Andersenem (Dania). Polacy przyjechali w peletonie z 2 min. 20 sek straty. W klasyfikacji generalnej spośród Polaków najlepszy jest nadal Bartek Warchoł (Pacific Toruń) zajmujący 14. Miejsce.

Data dodania artykułu: 2014-08-27
Autor artykułu: źródło-www.torun.pl
stat4u