SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pianina ze Stavanger już w Elblągu
10 października 2014r. z norweskiego miasta Stavanger dotarł transport 5 pianin i fortepianu, które zostały przekazane dla Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. Dar z Norwegii przyjął dyrektor szkoły Andrzej Korpacki. Inicjatorem akcji jest honorowy przewodniczący Towarzystwa Polsko – Norweskiego w Stavanger Ryszard Kalinowski, z pochodzenia Elblążanin, zamieszkujący w Norwegii już 30 lat, w sierpniu 1980 r. przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Elblągu, laureat konkursu „Wybitny Polak”, a obecnie przewodniczący Rady Uchodźców i Imigrantów w Gminie Stavanger. Norwegowie pomogli w osiedleniu wielu polskim rodzinom opozycjonistów represjonowanym przez władze PRL.
Informacja o pożarze szkoły muzycznej poruszyła serca Polaków z zagranicy a za ich pośrednictwem Norwegów i ruszyła lawina działań ludzi dobrej woli.

Stavanger jest historycznie związane z Elblągiem dzięki organizowanej, także w latach 80 – tych ubiegłego wieku, pomocy materialnej i rzeczowej dla naszego miasta. Znaczący udział w tych działaniach miał wspomniany już Ryszard Kalinowski. Wtedy to właśnie dotarły do nas transporty 165 wielkich ciężarówek z darami. Po wielu latach przerwy nawiązano kontakt między Stavanger a Elblągiem.

W listopadzie 2013r. delegacja naszego miasta pojechała do Norwegii na zaproszenie Towarzystwa Polsko – Norweskiego, aby uczestniczyć w uroczystości z okazji Święta Niepodległości. Jako wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej reprezentowałam nasze miasto i mogłam uczestniczyć w tym ważnym i doniosłym wydarzeniu. Przy tej okazji nastąpiło też przekazanie władzom Stavanger, od Prezydenta Jerzego Wilka, zaproszenia do Elbląga. Efektem wyjazdu do Stavanger była rewizyta władz Stavanger, która miała miejsce w sierpniu 2014r., w czasie Dni Chleba. To znaczący gest skierowany wobec Elbląga, który może być początkiem ściślejszej współpracy między naszymi miastami. Jak widać warto być otwartym, nawiązywać kontakty i podejmować wspólne działania na rzecz budowania więzi i współpracy z innymi narodami. Jako społeczność elbląska jesteśmy wdzięczni mieszkańcom Stavanger za okazane wsparcie i pomoc w przeszłości i obecnie.

Jeszcze raz dziękujemy Stavanger!

Data dodania artykułu: 2014-10-11
Autor artykułu: Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Małgorzata Adamowicz
stat4u