SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Już nadchodzą... będzie pysznie!
11 listopada to jedna z najważniejszych dat w poznańskim kalendarzu. Wtedy obchodzone są Imieniny Ulicy Święty Marcin. Tradycyjnej paradzie ulicznej towarzyszą liczne atrakcje, a także finałowy koncert. W tym roku gwiazdą będzie zespół Hey. Oczywiście nie zabraknie też rogali świętomarcińskich.
Tradycja obchodów Dnia Świętego Marcina jest znana w wielu miastach Europy od średniowiecza, jednak w Poznaniu ma szczególny wymiar. Od połowy XIX wieku wypieka się z tej okazji specjalne rogale świętomarcińskie, których kształt ma przypominać podkowę konia, na którym jeździł święty. Wedle legendy były one rozdawane potrzebującym. Dziś są częścią dziedzictwa kulinarnego regionu i są chronionym produktem Unii Europejskiej. 11 listopada poznańscy cukiernicy sprzedają ich ponad milion sztuk.

Od lat 90. jedną z głównych ulic miasta - Świętym Marcinem (nie Świętego Marcina!) przechodzi barwny korowód, oczywiście z patronem ulicy na czele. Pod dawnym Zamkiem Cesarskim otrzymuje on od prezydenta klucze do miasta. Obchodzone tego dnia Narodowe Święto Niepodległości tylko w Poznaniu ma tak radosny charakter.

Data dodania artykułu: 2014-11-05
Autor artykułu: źródło-www.poznan.pl
stat4u