SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Rozdaliśmy 800 budek dla ptaków. Będą kolejne!
W tym roku Miasto Gdańsk uruchomiło nowy projekt ekologiczny „Pomóżmy gniazdować ptakom”, w ramach którego w dniach 8-12 grudnia rozdanych zostało mieszkańcom 800 budek lęgowych dla ptaków w pięciu wzorach. Ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, Urząd Miejski zamówił kolejne 540 budek!
Akcja „Pomóżmy gniazdować ptakom” przygotowana została przez Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Zamówiono 800 budek lęgowych dla ptaków do samodzielnego montażu, zapakowanych w pudełka z kompletem elementów do montażu. Wykonane w pięciu wzorach dla różnych ptaków, takich jak szpak, wróbel, jerzyk, kowalik, muchołówka żałobna, mazurek, sikorka, muchówka i inne. – Mieszkańcy mogli zmontować i zawiesić budki zgodnie z załączoną do nich instrukcją w wybranym przez siebie miejscu w Gdańsku – informuje Tadeusz Gzowski z Wydziału Środowiska gdańskiego magistratu.

Budki można było odbierać osobiście i pojedynczo. Każdy mieszkaniec Gdańska mógł otrzymać jedną budkę, codziennie rozdawanych było ich 160. Mimo, że codziennie na ich rozdawanie przeznaczono trzy godziny, to rozchodziły się o wiele szybciej. – W zasadzie wszystkie rozdawaliśmy przez półtorej godziny – mówią wolontariusze z Fundacji „Sprawni Inaczej”, którzy przekazywali budki mieszkańcom.

- Ze względu na olbrzymie zainteresowanie mieszkańców, wygospodarowaliśmy środki, by zakupić i przekazać im bezpłatnie kolejne budki lęgowe – mówi Tomasz Gzowski. – Będzie to aż 540 budek w trzech wzorach, które będziemy rozdawać w drugiej połowie stycznia, jak tylko otrzymamy je od producenta. Koszt zamówionych budek to 10 800 złotych, czyli łącznie z rozdanymi w tym tygodniu akcja kosztować będzie ponad 20 000 złotych.

Prowadzona od 2005 roku akcja edukacyjna „Dokarmiajmy ptaki w okresie zimy” została zakończona. – Coroczna akcja rozdawania karmy dla ptaków miała charakter edukacyjny. Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć i uwrażliwić mieszkańców na fakt, że zimą zwierzęta potrzebują naszego wsparcia, że warto je wspierać i że należy to robić rozsądnie – mówi Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska. – Cel akcji został osiągnięty: znacznie wzrosło zainteresowanie dokarmianiem ptaków w okresie zimowym! Bardzo dziękujemy mieszkańcom za tak ogromne zainteresowanie i wrażliwość. Dlatego teraz uruchomiliśmy nowy projekt pomagający ptakom gniazdować, rozdając mieszkańcom budki lęgowe do samodzielnego montażu.

Przypomnijmy, że w latach 2010-2013 Miasto Gdańsk przekazało gdańszczanom oraz organizacjom pozarządowym do zainstalowania na drzewach 240 karmników, 350 budek lęgowych dla jerzyków oraz 350 budek lęgowych dla nietoperzy.

Natomiast w październiku w Gdańsku stanęły dwie wieże lęgowe dla jerzyków. Ich stalowe, blisko dziewięciometrowe, konstrukcje nawiązuje do sylwety szybującego ptaka. Na każdej z wieży znajduje się 18 miejsc lęgowych dla ptaków, które są sprzymierzeńcami człowieka w zwalczaniu plagi komarów.

Data dodania artykułu: 2014-12-15
Autor artykułu: źródło-UM Gdańskstat4u