SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Tramwaj na południe Katowic - nowa trasa?
W poniedziałek 26 stycznia Prezydent Marcin Krupa ogłosił, iż w perspektywie roku 2018 lub 2019 uruchomi Katowicki Szybki Tramwaj, który połączy południe Katowic z Pętlą Brynowską. O dokładnym przebiegu trasy zadecydują mieszkańcy.
Rozwiązanie problemów komunikacyjnych mieszkańców południowych dzielnic było jednym priorytetowych działań, które Marcin Krupa przedstawił w swoim programie wyborczym. Przedstawiony pomysł wybudowania kolejki linowej poparł podobnymi inwestycjami funkcjonującymi z powodzeniem nie tylko w Nowym Jorku, Londynie czy Frankfurcie, ale i we Wrocławiu, w którym w ten sposób połączono kampusy akademickie zlokalizowane na dwóch brzegach Odry. Prezydent podkreślał ekologiczny charakter tego rozwiązania, a także dużą częstotliwość kursów takiej kolejki. Wskazał jednak również wysoki koszt tego przedsięwzięcia, jak i jego niską akceptację społeczną. – Zdaję sobie sprawę z tego, że to rozwiązanie niszowe, ale trzeba je traktować, jako rozwiązanie wspomagające, nie jako transport zastępczy – mówił Prezydent.

Miasto przeanalizowało też drugie rozwiązanie, wielokrotnie dyskutowane – tramwaj. Prezydent przedstawił kilka wariantów przebiegu trasy (patrz - mapa). – O tym, który zostanie zrealizowany, zadecydują mieszkańcy – powiedział Prezydent. Wybudowanie połączenia tramwajowego oszacowano na ok. 90 mln zł. Aby pokryć część tych kosztów, Miasto będzie starało się o dofinansowanie ze środków unijnych.

Data dodania artykułu: 2015-01-28
Autor artykułu: źródło-www,katowice.eu
stat4u