SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Solidarnościowy protest w górnictwie
W kopalniach Kompanii Węglowej oraz spółki Tauron Wydobycie rozpoczęła się solidarnościowa akcja protestacyjna. 3 lutego przed wszystkimi kopalniami Jastrzębskiej Spółki Węglowej przeprowadzone zostaną demonstracje poparcia dla strajkujących górników.
O rozpoczęciu protestu zdecydował Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Akcja jest wsparciem dla strajkujących górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Protest rozpoczął się po pierwszej zmianie i będzie kontynuowany po kolejnych zmianach wydobywczych. Solidarnościowa akcja jest prowadzona na dole i na powierzchni. W podziemnej akcji uczestniczą m.in górnicy ze wszystkich kopalń, w których w styczniu odbywała się, trwająca 10-dni akcja protestacyjno-strajkowa. Górnicy po zakończeniu pracy przez trzy godziny zostają pod ziemią. W części kopalń protest jest prowadzony na cechowniach i również trwa trzy godziny. W akcji poza pracownikami dołowymi uczestniczą także osoby zatrudnione na powierzchni i w zakładach przeróbki mechanicznej węgla.

Od rana na każdej zmianie we wszystkich kopalniach KW i Tauron Wydobycie związki zawodowe organizują masówki dla załóg, podczas których informują pracowników o sytuacji w jastrzębskich kopalniach i o przyczynach rozpoczęcia solidarnościowego protestu. - Na masówkach nie ma żadnych pytań czy głosów sprzeciwu. Wszyscy pamiętają, że kiedy my protestowaliśmy w obronie naszych kopalń, mogliśmy liczyć na wsparcie kolegów z JSW i teraz ten dług wdzięczności trzeba spłacić - mówi Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Data dodania artykułu: 2015-02-04
Autor artykułu: źródło-www.solidarnosc.org.pl
stat4u