SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Katowicach, 27 lutego 2015
Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz piąty jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
27 lutego 2015 r. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (Katowice, plac ks. Emila Szramka 1) odbędą się katowickie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Organizatorzy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Śląski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Urząd Miasta Katowice.

W programie:

11.30 koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

12.00 Wprowadzenie kompanii honorowej i sztandarów oraz powitanie gości przez Andrzeja Sznajdera, Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

12.30 Msza św. w intencji „Żołnierzy Wyklętych”.

13.30 Apel Poległych i salwa honorowa przed kościołem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

14.00 – spotkanie pokoleń: Kombatanci – młodzież (przy żołnierskiej grochówce).

Wieczorem, o godz. 18.00, w Kinoteatrze Rialto w Katowicach, przy ul. Św. Jana 24, odbędzie się premierowy pokaz płyty dvd „Podziemna Armia Powraca”, który odbędzie się z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Organizatorem wydarzenia jest Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Stowarzyszenia Pokolenie.

W programie: pokaz płyty dvd z zapisem widowiska „Podziemna Armia Powraca”, w którym wystąpili: Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik, Andrzej Perkman i Robert Bielak. Reżyseria: Łukasz Kobiela.

Po zakończeniu pokazu organizatorzy zapraszają na koncert w wykonaniu Leszka Czajkowskiego, Pawła Piekarczyka i Jerzego Zelnika.

Data dodania artykułu: 2015-02-27
Autor artykułu: źródło-UM Katowice
stat4u