SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Wschód Kultury/Inny Wymiar 2015 na pożegnanie wakacji
Cztery dni pełne atrakcji, ponad 400 artystów i 40 wydarzeń. Zapraszamy do Białegostoku na trzecią edycję festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Od 27 do 30 sierpnia miasto i jego okolice zostaną opanowane przez twórców z Polski, krajów Partnerstwa Wschodniego i Europy Zachodniej

Po dwóch odsłonach tegorocznej edycji Wschodu Kultury w Rzeszowie i Lublinie, czas na odsłonę trzecią, w stolicy Podlasia. Ostatni weekend sierpnia w Białymstoku będzie należał do Festiwalu Inny Wymiar. Trzecia edycja odbędzie się w dniach 27-30 sierpnia. Główne filary tegorocznego Festiwalu to Inny Wymiar Muzyki oraz Inny Wymiar Społeczności, który w tym roku poświęcony będzie społeczności żydowskiej. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny – impreza objęta jest patronatem programu Kultura Dostępna.

W tym roku na białostoczan czeka ok. 40 wydarzeń, współtworzonych przed 20 podmiotów (10 instytucji i 10 organizacji pozarządowych). W programie znalazły się m.in. koncerty, pokazy filmowe, spektakle, wystawy, działania artystyczne, spacery edukacyjne i warsztaty. W trakcie Festiwalu odbędzie się wiele muzycznych wydarzeń, białostoczan na pewno zainteresuje koncert – Miasto Dobrej Muzyki (29.08., w godz. 18-24) na Rynku Kościuszki, gdzie wystąpią: T.Love, Kamil Bednarek i Ewa Szlachcic oraz Miejska Potańcówka (30.08., w godz.17-22) w Ogrodach Branickich. Animatorzy kultury i artyści związani z elektroniczną muzyką klubową spotkają się podczas trzeciej odsłony „Taste the East”. Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie koncert upamiętniający 100. rocznicę Rzezi Ormian, podczas którego w Operze i Filharmonii Podlaskiej wystąpi zespół Klezmafour w towarzystwie białostockich symfoników i ormiańskich muzyków.

W tym roku nie zabraknie również wystaw z udziałem artystów z Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi („Nasze ciało narodowe”, „Zbor/Zbiór – konstruowanie archiwum”), warsztatów („Portret potrójny/Triple portrait”) i pokazów filmowych (do filmu "Benya Krik" na żywo zagra zespół KROKE, film „Fabryka Wielkich Mistrzów” przypomni wojenne losy białostockich kopistów żydowskiego pochodzenia). W przestrzeni Białegostoku pojawi się mural kolażowy i dwie instalacje inspirowane kulturą judaistyczną.

Inny Wymiar organizowany jest m.in. przez Miasto Białystok, Narodowe Centrum Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koordynatorem jest Białostocki Ośrodek Kultury. Wschód Kultury to sprawdzona i stale rozwijająca się forma współpracy kulturalnej miast Polski Wschodniej z krajami Partnerstwa Wschodniego. Białystok już po raz trzeci uczestniczy w tym projekcie. Więcej informacji o programie Festiwalu oraz poszczególnych wydarzeniach można znaleźć na stronie: www.bok.bialystok.pl.

Data dodania artykułu: 2015-08-27
Autor artykułu: www.bialystok.pl
stat4u