SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Polacy nie reagują na przemoc. Możesz to zmienić!
"Możesz to zmienić" to tytuł kampanii społecznej, której celem jest zachęcenie mieszkańców dużych miast do reagowania w sytuacji, gdy są oni świadkami napadu lub gwałtu. Brutalne napaści zdarzają się nie tylko w ciemnych zaułkach, bramach i dzielnicach o nie najlepszej reputacji. Coraz częściej dochodzi do nich w centrach miast, w miejscach dobrze oświetlonych i w obecności przechodniów. Ci mimowolni świadkowie widząc napad, powinni zareagować, pomóc ofierze. Jednak często przechodzą obojętnie. Nie robią nic. Pomimo płaczu, krzyku, czy wyraźnego wołania o pomoc. Tu rodzi się problem, ponieważ powstaje zjawisko przyzwolenia społecznego, które ułatwia napastnikom atakowanie kolejnych ofiar.

Według badań przeprowadzonych przez firmę SW Research, 61% ludzi nie reaguje gdy widzi przemoc na ulicy - mówi Anna Bielecka, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić". Jako przyczynę braku reakcji respondenci najczęściej podawali strach o własne zdrowie (76,6 %) lub strach przed konfrontacją z napastnikiem (74,1%). 48% pytanych nie reaguje bo uważa, że to nie ich sprawa, a 41,2 % nie reaguje, bo jest zniechęcona przyszłym kontaktem z policją. 46,3 % nie reaguje, bo uważa, że nie jest wystarczająco silna, natomiast 40,7 % nie reaguje dlatego, że inni także nie reagują. Firma SW Research przeprowadziła na potrzeby realizacji kampanii także innowacyjne badania emocji, tzw. Emotrack. Z badań tych wynika, że dominującymi emocjami towarzyszącymi oglądaniu spotu są złość oraz smutek.

Celem naszej kampanii społecznej "Możesz to zmienić" jest zmiana sposobu myślenia i postaw ludzi, którzy mogą stać się świadkami napaści. Chcielibyśmy pokazać, że warto i należy reagować w takich sytuacjach. Nie trzeba być wysportowanym, postawnym mężczyzną. Istnieją różne rodzaje pomocy. Można podejść do napastnika i zwrócić mu uwagę. Ale wystarczy nawet stojąc w oddali zadzwonić na policję, straż miejską lub poprosić kogoś innego o pomoc. Jest wiele sposobów. Może pomóc nastolatka, osoba starsza czy silny mężczyzna. Każdy może coś zrobić. Każdy powinien coś zrobić - mówi Anna Bielecka, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić".

Organizatorami kampanii społecznej "Możesz to zmienić" są Anna Bielecka i Paweł Dąborwa. Paweł Dąbrowa kilka miesięcy temu - jako jeden z wielu przechodniów - był świadkiem napadu w centrum Warszawy. To było ścisłe centrum miasta. Jednak nikt nie zareagował. Nikt nie pomógł dziewczynie, która została zaatakowana w miejscu publicznym. Płakała i wołała o pomoc. Prawie wszyscy świadkowie przeszli obojętnie. Paweł zareagował. Napastnik uciekł, a dziewczyna została uratowana. Dla mnie to był naturalny, zwykły odruch. Nie czuje się przez to bohaterem. Chciałbym aby inni też tak postępowali - mówi Paweł Dąbrowa, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić".

Organizatorzy kampanii, Anna Bielecka i Paweł Dąbrowa, stworzyli pełną strategię kampanii społecznej. Jednym z jej elementów jest innowacyjny, interaktywny spot kampanii. Po raz pierwszy w Polsce widzowie mogą zadecydować o rozwoju wydarzeń w spocie poprzez media społecznościowe. Jedno proste działanie w trakcie oglądania spotu pozwola uratować ofiarę. Interaktywny spot dostępny jest na stronie internetowej www.mozesztozmienic.pl . Spot jest emitowany w środkach komunikacji miejskiej w Warszawie oraz kilkunastu innych miastach wojewódzkich, także w internecie na stronie internetowej www.mozesztozmienic.pl, na portalu YouTube https://www.youtube.com/watch?v=oqY43t2tWuM oraz portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Twitter i Google+. W naszą kampanię włączyli się także najbardziej wpływowi blogerzy w Polsce. W ramach kampanii zostały zaplanowane konferencje prasowe w wielu miastach, wywiady, publikacje, promocja kampanii społecznej w mediach, również internetowych, a także warsztaty dla młodzieży. Planujemy dotrzeć do jak największego grona odbiorców - mówi Paweł Dąbrowa, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić".

Spot filmowy został wyreżyserowany przez Filipa Syczyńskiego, który wygrał ostatnią edycję międzynarodowego konkursu twórców reklam The New York 2014 VideoContest. Filmy, przy których pracował były pokazywane m.in. na festiwalach w Cannes i Sundance. Producentem wykonawczym spotu jest Mayday Films we współpracy z Pin Up Studio oraz Moth Films. Montażem spotu zajęła się firma mindframe.

Ambasadorami akcji zostało wiele wyjątkowych osobowości ze świata kultury i sztuki. Wspierają nas: Mela Koteluk, Urszula Dudziak, Marika, Filip Bobek, Józef Pawłowski, Anna Karczmarczyk, Klaudia Halejcio, Olga Kalicka, Lilu, Liber, Sound'N'Grace a także obecna Miss Polski Ewa Mielnicka. Zakładamy, że dzięki sympatii widzów oraz zaufaniu społecznemu, które posiadają, kampania będzie skutecznie zachęcać ludzi do działania, reagowania i pomocy ofiarom napadów- mówi Anna Bielecka, organizator kampanii społecznej "Możesz to zmienić".

Organizatorzy kampanii na ten moment szacują, że dzięki emisji spotu na monitorach w środkach komunikacji miejskiej w wielu polskich miastach oraz dzięki współpracy z urzędami wielu miasta a także blogerami oraz ambasadorami, dotrą z kampanią do ponad 7 mln osób.

Cała kampania realizowana jest na zasadzie pro publico bono.

Pragniemy uwrażliwić ludzi na krzywdę, która dzieje się tuż obok, którą każdy z nas mógłby przerwać, pomagając. To jest możliwe. Są różne sposoby. Zawsze można pomóc. Chcemy pokazać, że dobro człowieka nie powinno być nam obojętne - mówią organizatorzy kampanii społecznej "Możesz to zmienić" Anna Bielecka i Paweł Dąbrowa.

Kampania społeczna "Możesz to zmienić" została zainaugurowana podczas konferencji prasowej, która odbyła się 22.06.2015r. w Urzędzie m. st. Warszawy. Gospodarzem konferencji był zastępca Prezydent Warszawy, Pan Włodzimierz Paszyński. Gościem specjalnym konferencji była jedna z ambasadorek kampanii, obecna Miss Polski Ewa Mielnicka. Komendę Główną Policji, które objęła patronatem honorowym kampanię społeczną „Możesz to zmienić”, na konferencji reprezentował Pan Mariusz Sokołowski, który zachęcał do pomagania ofiarom napadów i mówił jak należy skutecznie zgłaszać napaści, których jesteśmy świadkami, dzwoniąc na numer alarmowy. Podczas konferencji odbył się premierowy pokaz interaktywnego spotu kampanii.

Kampania społeczna Możesz to zmienić była następnia inaugurowana w wielu innych miastach, m.in. w Łodzi, Gdańsku, Toruniu, Olsztynie oraz Skarżysku Kamiennej.

Cieszymy się bardzo, że również Zielona Góra włączyła się w naszą kampanię. Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta Zielonej Góry została zorganizowana dzięki uprzejmości Pana Prezydenta Janusza Kubickiego, który wspiera nasze działania. Dzięki uprzejmości i współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji w Zielonej Górze spot kampanii społecznej Możesz to zmienić będzie wyświetlany na monitorach w autobusach w Zielonej Górze przez cztery miesiące od 02.09.2015 roku.

Zapraszamy na oficjalną stronę internetową kampanii www.mozesztozmienic.pl Facebook/mozesztozmienic Twitter/mozesztozmienic

Data dodania artykułu: 2015-09-03
Autor artykułu: UM Zielona Góra
stat4u