SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Grass gotów na urodziny!
Czysty garnitur, świeża fryzura, wypolerowane buty, odkurzona ławeczka. Gunter Grass jest gotów na dzisiejsze urodziny. Dziś (piątek, 16.10) o 12.00 (na zakończenie tegorocznego Festiwalu Grassomania) odsłonięcie figury pisarza siedzącej na ławeczce na wrzeszczańskim Placu Wybickiego.

Figura Grassa była gotowa od kilku lat, ale pisarz nie zgodził się na stawianie mu pomników za życia. Rodzina na szczęście zezwoliła na takie upamiętnienie noblisty po jego śmierci. Dzieki temu dziś, 16 października, w dniu swoich urodzin, pisarza będzie można wreszcie zobaczyć siedzącego obok swojego najpopularniejszego powieściowego bohatera - Oskarka.

Wczoraj Gunter Grass – odbył drogę na swoją ławeczkę. Była toaleta, odświeżanie marynarki, fryzury i butów, odkurzanie ławki (przy okazji urodzinowych przygotowań Oskarek odzyskał skradzione mu pałeczki do jego bębenka).

Podczas dzisiejszej uroczystości aktorzy Teatru Wybrzeże - Małgorzata Brajner i Jacek Labijak - odczytają fragmenty powieści ‘Blaszany bębenek’. Potem Liliana Kalita i Marek Baran zaproszą uczestników uroczystości na spacer filmowy śladami wrzeszczańskich ekranizacji powieści Güntera Grassa. Na cześć autora "Blaszanego bębenka" uruchomiony zostanie także tramwaj grassowski ze specjalną prezentacją autorstwa Macieja Salamona. Od dziś tramwaj będzie kursował na stałej trasie.

Także dziś o. 19.00 w Tawernie Mestwin, będzie Teatr gotowania wg Güntera Grassa, w wykonaniu Jerzego Kiszkia, Macieja Kraińskiego, Floriana Staniewskiego i Mikołaja Trzaski.

Data dodania artykułu: 2015-10-16
Autor artykułu: UM Gdańskstat4u