SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Pierwszy prezydent Gorzowa upamiętniony
30 października na skwerze naprzeciwko budynku głównego gorzowskiego magistratu został odsłonięty obelisk Zenona Bauera, przewodniczącego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w latach 1958-69.

– Zenon Bauer był wizjonerem, wyprzedził swój czas. To on pokazał nam, jak walczyć o to miasto i jak kochać to miasto. Od dziś będzie spoglądał na nas mieszkańców i na nas urzędników, czy jego dzieło kontynuujemy. – powiedział prezydent Gorzowa Jacek Wójcicki podczas uroczystości. Prezydent podziękował za inicjatywę fundatorom obelisku – członkom Towarzystwa Miłośników Gorzowa.

Oskar Szczypiński, prawnuk Zenona Bauera, tak wspominał swojego pradziadka: – Imponował mi olbrzymią wiedzą z zakresu poznawanych przedmiotów, pomagał mi w lekcjach, a w opowieściach przemycał swoją wiedzę o mieście. Na co dzień był spokojny, łagodny, zrównoważony, ale tylko do czasu, gdy trzeba było walczyć o swoje miasto. Wtedy odzywał się w nim wojownik. Był dla mnie wzorem do naśladowania i wielkim autorytetem.

W uroczystości wzięli udział goście specjalni: rodzina Zenona Bauera oraz byli prezydenci Gorzowa, a także poseł na Sejm Elżbieta Rafalska, przedstawiciele Rady Miasta Gorzowa Wlkp. oraz mieszkańcy.

Data dodania artykułu: 2015-10-31
Autor artykułu: www.gorzow.pl
stat4u