SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny
3 listopada w Zespole Szkół nr 13 już po raz szesnasty gościliśmy uczestników Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego o tytuł Mistrza Ortografii dla uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych z Gorzowa i okolic.

Dziewczęta i chłopcy zmierzyli się najpierw z niełatwym dyktandem, w którym największą trudność sprawiło słowo „znienacka” oraz łączna i rozdzielna pisownia wyrazów. W drugiej części uczniowie zmagali się z testem ortograficznym. Rozwiązywali m.in. rebusy, krzyżówki oraz uzupełniali znakami interpunkcyjnymi tekst dialogu prowadzonego przez chłopca i panią bibliotekarkę. Niemało trudności sprawiło tworzenie nazw mieszkańców i ich poprawne zapisywanie, bo czy mieszkaniec Poznania to Poznaniak, poznaniak czy poznańczyk a Małopolski – Małopolak czy Małopolanin.

Po sprawdzeniu prac wyłoniono Mistrza Ortografii Szkół Podstawowych, którym została Zuzanna Kozłowska ze Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego. Drugie miejsce zajęła uczennica Szkoły Podstawowej nr 15, Klaudia Stankiewicz, a trzecie Aleksandra Konieczna ze Szkoły Podstawowej nr 5.

Wyłoniliśmy także najlepszą drużynę. Tu niewielką przewagą 10 punktów wygrała drużyna ze Społecznej Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Edukacyjnego w składzie: Aleksandra Grzegorzewska, Zuzanna Kozłowska, Julia Cybulska.

Mamy nadzieję, że nasz konkurs podoba się uczestnikom i choć nie wszyscy mogą wygrać, jest on doskonałą okazją do propagowania poprawnej polszczyzny wśród najmłodszych. Już Janusz Korczak mówił: „Błąd w mowie lub piśmie jest jak tłusta plama na fotografii matki”, a jego słowa są mottem naszego konkursu.

Data dodania artykułu: 2015-11-05
Autor artykułu: www.gorzow.pl
stat4u