SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,III Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii
III Inauguracja Wirtualnej Astronomii organizowana przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Opolskiego i Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

19 listopada 2015 roku o godz. 13:30 w Aulach A i B na ul. Oleskiej 48 odbędzie się, o III Inauguracja Wirtualnej Akademii Astronomii podczas której dr Bogdan Wszołek wygłosi wykład inauguracyjny p.t. "Złota era astronomii" oraz zostaną wręczone nagrody III Konkursu Badawczego Odkrywca Światów.

Wirtualna Akademia Astronomii jest jednostkom powstałą w ramach konsorcjum Uniwersytetu Opolskiego i Opolskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk "Opolski Odkrywca Światów". Skupia uczniów szkół Opolszczyzny umożliwiając swoim studentom obserwacje nieba przez teleskop robotyczny BRT znajdujący się na Teneryfie i bezpośrednie obserwacje nieba nad Opolszczyzną w trakcie wyjazdów obserwacyjnych. WAA serwuje ciekawe wykłady, warsztaty i szkolenia z obsługi teleskopów robotycznych. Zaprasza do wygłoszenia wykładu ciekawych ludzi o nietuzinkowej osobowości. Taką osobą jest dr Bogdan Wszołek, który jest astronomem od lat aktywnie uczestniczę w życiu naukowym i akademickim w strukturach Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

Wspólnie z żoną i córką założyli największe w Polsce prywatne obserwatorium z wyrzucanych przez polski rząd na złom wartych miliony złotych anten. Obserwatorium Astronomiczne Królowej Jadwigi powstawało powoli, bo prawie 20 lat i nadal jest w nim jeszcze wiele do zrobienia, ale już dziś do Rzepiennika Biskupiego przyjeżdża młodzież, by zainspirować się kosmosem. Z kolei studenci i naukowcy będą mogli skorzystać z tej aparatury do badań sfer niebieskich.

W jego prywatnym „parku" do obserwacji kosmosu znajdują się dwie największe w kraju amerykańskie anteny radiowe, które mogą służyć między innymi do wymiany sygnałów z sondami i podsłuchiwania tego, co dzieje się w pozaziemskiej przestrzeni, a także profesjonalny półmetrowy teleskop optyczny.

Relacja z Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku

https://www.youtube.com/watch?v=GRgQ6LfpKY4

Data dodania artykułu: 2015-11-14
Autor artykułu: uni.opole.pl
stat4u