SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Laury dla chóru akademickiego UO
Akademicki Chór „Dramma per musica" Uniwersytetu Opolskiego został nagrodzony „Srebrnym Dyplomem" na Międzynarodowym Konkursie Chóralnym im. prof. Józefa Świdra

Konkurs jest częścią I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki im. prof. Józefa Świdra w Cieszynie, utworzonego z inicjatywy Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia". W konkursie wzięło udział 14 chórów, a dyplomy przyznawane były obok nagrody głównej – Grand Prix. Dla całego Chóru „Dramma per musica" - założonego i niezmiennie od 35 lat prowadzonego przez dr Elżbietę Trylnik - najważniejsze wyróżnienie stanowi jednak – otrzymana w trakcie konkursu – Nagroda Specjalna („Dyplom uznania" i statuetka) przyznana przez Zarząd Główny Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za propagowanie twórczości chóralnej Profesora Józefa Świdra.

Józef Świder (ur. 19 sierpnia 1930 w Czechowicach, zm. 22 maja 2014 w Katowicach) był wybitnym polskim kompozytorem i pedagogiem, od lat związanym z akademiami muzycznymi w Katowicach i Bydgoszczy oraz cieszyńską filią Uniwersytetu Śląskiego. W pamięci wielu miłośników chóralistyki pozostaje jednak przede wszystkim jako mentor i przyjaciel wszystkich chórmistrzów i chórzystów – szczególnie śpiewającej młodzieży.

Data dodania artykułu: 2015-11-26
Autor artykułu: mat. prasowe UO
stat4u