SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,Czy ryś Gabryś z łódzkiego ZOO pomoże w przywróceniu populacji rysi na Pomorzu?
Ryś Gabryś od dnia swoich urodzin wzbudzał ogromne zainteresowanie zarówno wśród opiekunów, jak i zwiedzających. Nic dziwnego, bo to pierwszy ryś urodzony w łódzkim ZOO, a liczba osobników żyjących na wolności w Polsce wynosi zaledwie 200 szt. Jego narodziny oraz doskonałe pochodzenie zostały dostrzeżone również w Polsce i nasz ryś ma szansę, jako jedyny samiec, zakwalifikować się do projektu reintrodukcji

Od 2011 roku Ogród Zoologiczny w Łodzi zamieszkuje para rysiów. Samica Bertha ma 6 lat i pochodzi z ogrodu zoologicznego z Helsinek, natomiast 5-letni samiec Keith przybył do nas z Monachium. Para w maju br. (17.05.2015) doczekała się pierwszego potomka, samczyka, któremu nadano imię Gabryś. Zaledwie po kilku miesiącach od narodzin, Gabryś został wytypowany przez koordynatora prowadzącego księgę gatunkową rysi, by wraz z samicą z Monachium stworzyć parę do reintrodukcji. W tym konkretnym przypadku, metoda ta ma na celu przywrócenie populacji rysia na terenie Pomorza Zachodniego i polega na wypuszczaniu na wolność zwierząt urodzonych w ośrodkach reintrodukcyjnych. Innymi słowy potomstwo naszego rysia Gabrysia będzie stanowiło trzon nowej populacji rysiów na terenie Pomorza.

Warunkiem wejścia zwierząt do programu był niski współczynnik inbredu (pokrewieństwa) i linia rysia nizinnego. Pierwszy warunek jest spełniony, ale drugi musi zostać potwierdzony badaniami genetycznymi. Do końca stycznia 2016 r. opiekunowie zwierząt zobowiązani są pobrać próbki sierści Gabrysia do badań. Jeśli będą pozytywne, nasz samiec wyjedzie w przyszłym roku na wiosnę do ośrodka badawczego do Jabłonowa koło Wałcza w Zachodniopomorskim. Została otwarta tam „Dzika Zagroda”, w której przebywają obecnie żubry, a już w nadchodzącym roku przyrodnicy z Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, które prowadzi ośrodek, sprowadzą dzikie rysie.

Data dodania artykułu: 2015-11-28
Autor artykułu: UM Łódźstat4u