SuperPolska.pl - Gazeta internetowa,„11 kilometrów do dna” – wyjątkowe spotkanie w Hydropolis
W 1960 roku jako pierwszy dotarł do najgłębszego miejsca na ziemi, 25 lutego pojawi się w Hydropolis. Don Walsh, wybitny oceanograf i odkrywca, będzie gościem wrocławskiego centrum edukacji ekologicznej. Podczas dwugodzinnego spotkania podzieli się wiedzą na temat tajemniczych głębin

Don Walsh to badacz mórz i oceanów i specjalista technologii podwodnych, który 56 lat temu razem z Jacquesem Piccardem dotarł do dna Rowu Mariańskiego na głębokość blisko 11 kilometrów. Wykorzystał do tego specjalny batyskaf, którego dokładną replikę mogą dzisiaj oglądać zwiedzających Hydropolis. 25 lutego wrocławska kopia charakterystycznego pojazdu zostanie oficjalnie ochrzczona przez amerykańskiego odkrywcę.

Wyprawa do Głębi Challengera z 1960 roku byłą pierwszą taką w historii. - Walsh i Piccard dokonali wówczas ważnego odkrycia. Narażając własne życie dowiedli, że życie istnieje również w wyjątkowo niesprzyjających warunkach oceanicznych głębin – mówi Rafał Zagrobelny, rzecznik prasowy Hydropolis. Do dnia dzisiejszego tylko jedna osoba powtórzyła ich wyczyn. W 2012 roku uczynił to oceanograf i reżyser „Avatara” i „Titanica” James Cameron.

Podczas wizyty w Hydropolis Walsh spotka się z mieszkańcami Wrocławia. Opowie o okolicznościach, w jakich zrodził się pomysł wysłania człowieka do najgłębiej położonego miejsca na Ziemi. Zdradzi kulisy tej niebezpiecznej, trwającej piętnaście godzin wyprawy. Opisze uczucie, jakiego doświadczył, kiedy zaobserwował stworzenia żyjące w tym niedostępnym miejscu, w którym ciśnienie jest około 1100 razy większe, niż na powierzchni.

Wizyta będzie wyjątkowa również dla samego gościa. Po kilkudziesięciu latach będzie miał okazję przeżyć emocje, jakie towarzyszyły mu w czasie niezwykłej wyprawy. Wszystko za sprawą jedynej na świecie dokładnej kopii batyskafu Trieste – jednej z głównych atrakcji Hydropolis. - Szykujemy również dodatkową niespodziankę dla naszego gościa. Zamierzamy podziękować mu za wkład w rozwój nauki związanej z wodą – zapowiada Rafał Zagrobelny, rzecznik prasowy Hydropolis.

Spotkanie z Donem Walshem, zatytułowane „11 kilometrów do dna”, będzie połączone ze zwiedzaniem Hydropolis. Na ten dzień wyłączona została regularna sprzedaż biletów. Wejściówki na wyjątkowe wydarzenie będą bezpłatne, ale limitowane. Jak je zdobyć? - Wystarczy śledzić stronę internetową Hydropolis i oficjalny profil na Facebooku. Tam już w poniedziałek wystartują konkursy, w których do wygrania będą ekskluzywne zaproszenia – zapowiada Zagrobelny.

Don Walsh - oceanograf, eksplorator mórz i oceanów, wykładowca, oficer US Navy w stanie spoczynku. Wielokrotnie nagradzany i odznaczany za swoje osiągnięcia. Jest m.in. jednym z dwudziestu dożywotnich członków prestiżowego „The Explorers Club”. Został odznaczony najwyższym wyróżnieniem National Geographic – Medalem Hubbarda. Brał udział w kilkudziesięciu ekspedycjach naukowych, a jego nazwiskiem nazwana została jedna z grani w Arktyce. Napisał wiele artykułów i książek, poprowadził blisko 1500 wykładów o tematyce oceanicznej w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Data dodania artykułu: 2016-02-12
Autor artykułu: Hydropolis
stat4u